Српска православна црква обележава данас празник светитеља и великог подвижника хришћанске вере Kирјака Отшелника који је у народу познат и као Михољдан, везан за смену лета и јесени.
Према народном веровању, после Михољдана наступа права јесен која календарски већ увелико траје, али и по температурама и кишама које трају последњих дана.
Октобарски топли дани везани за овај народни и верски празник познати су као Михољско лето.
Свети Kиријак рођен је у Kоринту крајем четвртог века и за живота је сматран стубом хришћанства и узором монашких врлина.
Читајући Свето писмо, врло рано је почео да се диви устројству спасења људског рода, а жеља за духовним животом одвела га је у Јерусалим, где је ступио у манастир и добио почетна упутства о монашком животу.
Боравио је у више манастира, посвећен хришћанској вери и борећи се против јереси.На Михољдан по предању увек буде сунчан дан, или је бар један део такав. У народу зато постоји и израз “михољско лето”, или касно лето, а који означава неколико топлих дана који се увек поклопе са средином октобра.Управо због тога што се на Михољдан или око њега очекује последњи топли талас у години, на овај дан ваља обавити последње радове на отвореном, у пољу, на њивама, или свуда где рад зависи од временских прилика.
На Михољдан по народном веровању не треба обављати кућне послове, усисавати, спремати и слично. Ово веровање се уврежило у народ вероватно због тога што напољу треба посвршавати све оне послове који не могу да чекају зиму.
Постоји и веровање да се на Михољдан не треба венчавати. И ово је веровање такође утемељено на томе да сватови не би могли да окупе госте јер су сви заузети другим пословима за припрему за зиму.
КОМЕНТАРИ