Уз финансијску подршку Канцеларије за људска и мањинска права и СО Велика Плана Удружење „Свет речи“ реализовало је током протекла три месеца пројекат „РУКА ПРИЈАТЕЉСТВА – Мобилизација младих Подунавског округа за подстицање позитивног деловања шире друштвене заједнице према представницима ромске популације“. Пројекат је изабран на јавном конкурсу који је расписала Канцеларија за људска и мањинска права РС у оквиру програма који се спорводи ради унапређења положаја и статуса Рома у Републици Србији.
Резултате пројкета представили су локални координатори на завршној конференцији за штампу након тромесечног рада едукатора по школама и вртићима.
Да деца често имају велику емпатију према ромској популацији, уверили су се и реализатори радионица у Смедеревској Паланци, али и да су од школе до школе, искуства различита.
– У једној школи били смо сведоци добацивања деци да су цигани, у другој деца Роми су потпуно интегрисана, равноправна са осталом децом. Генерално, дошли смо до закључка да има деце врло заинтересоване за учешће у оваквим пројектима и мислим да треба наставити са активностима и након завршетка овог пројекта – казао је Жарко Караџић, професор Гимназије у Паланци, локални координатор за општину Смедеревска Паланка.
Пројекат „Рука пријатељства“, закључено је на конференцији за штампу, подстакао је децу предшколског и школског узраста, средњошколце и основце у општинама Подунавског округа, на позитивно деловање. Пројекат је уместо дискриминације понудио мир, толеранцију и ненасиље, инсистирао на позитивним вредностима међу младима. Очекује се да ће млади после ових едукација постати подршка локалним самоуправама у настојањима да се изборе за школе без насиља и дискриминације, да образовне установе постану сигурне и подстицајне средине за децу и младе.
Планамедиа
КОМЕНТАРИ