Родитељи или старатељи коjи не буду вакцинисалил своjу децу биће кажњени новчано од 30.000 до 150.000 динара, предвиђено jе Предлогом закона о заштити становништва од заразних болести, о коjем би сутра требало да гласаjу народни посланици.
Tаj износ платиће и они коjи у поступку епидемиолошког испитивања не говоре истину и не даjу тачне и потпуне податке значаjне за откривање извора и начина преношења заразне болести.
Kазна jе предвиђена и ако се особа не придржава налога доктора медицине када jе одређена обавеза превоза санитетским возилом или мера изолациjе и лечења, као и ако се пре путовања у земљу у коjоj има колере, куге, великих богиња, жуте грознице, вирусних хеморагиjских грозница и малариjе, као и по повратку из тих земаља, не придржава обавеза прописаних законом.
Према речима министра здравља Златибора Лончара, доношењем овог закона обезбеђуjе се „висок ниво заштите живота и здравља људи, спречавање и сузбиjање заразних болести, као и њихово одстрањивање и искорењивање“.
Kако jе истакао, за боравак деце у предшколским, као и у установама за смештаj деце без родитељског старања, неопходна jе обавезна имунизациjа, осим у случаjу постоjања медицинске контраиндикациjе коjу утврђуjе лекар.
Oн jе, образлажући предлог, навео и да jе имунизациjа обавезна за децу против туберкулозе, дифтериjе, тетануса, великог кашља, дечjе парализе, малих богиња, рубеола, заушка, вирусног хепатитиса Б, обољења изазваних хемофилусом, инфлуенциjа типа Б и обољења изазваних стрептококом-пнеумониjом.
Имунизациjе jе обавезна и за особе изложене одређеним заразним болестима – хепатитисом Б, хепатитисом A, трбушном тифусу, беснилу, тетанусу, као и за особе коjе у току рада могу бити изложене наведеним заразним болестима.
Вакцина ће бити обавезна и за особе у посебном ризику од болести хепатитисом Б, грипа, менингелних болести, обољења изазваних стрептококом-пнеумониjе и хомофилусом инфлуенциjа Б, варичеле, инфекциjе изазване респираторним, синициjалним висурима, имунодефициjенти и окогени пациjенти.
Tакође и за путнике у међународном саобраћаjу, против жуте грознице и других заразних болести по захтеву земаља у коjе се путуjе. Oбразлажући Закон о jавном здрављу, о коjем ће сутра гласати посланици у Скупштини Србиjе, Лончар jе рекао да jе циљ тог акта очување и унапређење здравља становништва.
„Tреба да се постигне примена приступа здравља у свим политикама EУ и СЗO, као и оснаживање jединица локалних самоуправа за спровођење активности из области деловања jавног здравља“, рекао jе Лончар.
Танјуг
КОМЕНТАРИ