Поводом 22. Маја, Међународног дана биодиверзитета, који се ове године обележава под паролом „Интегрисање биодиверзитета; Одрживо човечанство и његова егзиетенција“, генерални секретар УН Бан Ки Мун упутио је поруку у којој посебно наглашава да се упркос посвећености очувању биодиверзитета, његов губитак убрзава у свим регионима. Само 15 % земаља је способно да испуни Aichi циљеве до 2020. Генерални секретар је закључио: „На овај међународни дан биодиверзитета, апелујем на све владе и заинтересоване стране да заштите и одрживо користе богатсво живог света на Земљи за добробит садашњих и будућих генерација. Заштита биодиверзитета има витални значај у повезивању нас самих и планете која нас храни.“
Заустављање опадања биодиверзитета значајно је не само са националног, већ и са међународног становишта. Према подацима Светске уније за заштиту природе – IUCN, од 52.017 процењених врста у свету, 17.936 врста је пред истребљењем; од 5.490 сисара, 78 врста је нестало или више не живи у дивљини, 188 врста је критично угрожено, 450 је угрожених и 492 су рањиве врсте; од 6.285 врста водоземаца који су једна од најугроженијих група врста на Планети, 1.895 врста је пред нестајањем.
Опстанак дивљег биљног и животињског света непосредно зависи од коришћења природних ресурса. Одрживо управљање ресурсима, традиционални облици привређивања, непосредно доприносе очувању биолошке разноврсности, а уједно су добар основ за развој локалних заједница“, истиче Драгишић. Живети у садејству са природом, уз мудро интегрално управљање оним што нам природа дарује и оставља у наслеђе, јесте услов за опстанак дивљег живог света, али и човека.
КОМЕНТАРИ