Поводом 31. маја Светског дана без дуванског дима Др Олга Андрејевић, лекар опште медицине и председник „Клуба здравља“ у Паланци, је одржала предавање о значају чистог ваздуха и штетности пушења
.Пушење дувана је активно и пасивно удисање дуванског дима који настаје непотпуним сагоревањем дувана. Навика пушења датира од 5000—3000. године п. н. е. Дуван је у Европу и Азију стигао у 16. веку и постао популаран упркос бројним студијама о његовој штетности.Научници у Немачкој су у касним 1920-им открили везу између рака плућа и пушења дувана када су започете и прве активне антипушачке кампање. Године 1954. група научника је повезала пушење дувана са повећаном смртношћу међу лекарима. Током друге половине 20. века све више расте број доказа о повезаности пушења и дуванским димом изаваних болести код човека. Ови докази донекле су утицали на смањење броја пушача у развијеним земљама света. Међутим, због недовољне здравствене просвећености у земљама трећег света пушење је стално у порасту и и представља све већи здравственим проблем.
Треба истаћи да је Србија друга у Европи по броју пушача и да дувански дим садржи 60 штетних, канцерогених састојака, доказано је да пушење изазива чак 25 врста болести, а живот пушача је у просеку 10 до 15 година краћи него живот непушача. Предавање је одржано у ОО Пензионера.
КОМЕНТАРИ