Почетак вегетације је најбољи период за заштиту вишегодишњих засада воћа од биљних болести и штеточина. Уколико се то сада не учини, поједине бактерије, гљивице и штеточине не могу се искоренити током интензивног раста и развоја плодова.
Рани почетак вегетације, као ове године, захтева хитну примену хемијских препарата ради заштите засада воћа .Услед благе зиме, влаге и релативно високих температура презимио је већи број изазивача вирусних и бактеријских болести на јабучастом и коштичавом воћу. То такође важи и за засаде малина и купина где су се намножили штеточине које презимљавају у самим изданцима и касније долази до њиховог исушивања.
Ту се пре свега мисли на прстенара и муву Галицу, које се касније у вегетацији више ничим не могу сузбити или искоренити. Све сумњиве изданке са задебљањима неопходно је исећи ,изнети из засада и спалити..
Препоручује се примена комбинованих препарата пред почетак вегетације. Тада је заштита и најефикаснија. Најбоље је користити уљане инсектициде који се комбинују са препаратима на бази бакра.
Третирање се обавља по мирном и сувом времену на тај начин да стабла буду потпуно окупана све до самог корена. Наиме, бактерије и гљивице задржавају се и у земљишту око корена, па и на опалом лишћу, које уколико није заорано, такође би требало опрскати. Подразумева се да је неопходно уклонити све мумифициране плодове као, као и орезати гране које су сасушене услед деловања монилије.
КОМЕНТАРИ