Недеља превенције рака грлића материце обележава се ове године по девети пут, у периоду од 25. до 31. јануара, са циљем да се побољша информисаност жена и опште популације о значају превентивних прегледа жена, да се унапреди спровођење програма организованог скрининга рака у нашој земљи и да се на тај начин допринесе смањењу обољевања и умирања од овог, још увек веома озбиљног, проблема јавног здравља.
Сваке године више од 400 жена у Србији изгуби живот због рака грлића материце. Стопа обољевања је, према званичним подацима у 2012. години, износила 23,2 оболелих жена на 100.000 жена у Србији. Више од две трећине случајева рака грлића материце открива се у фази када није довољно применити само оперативно лечење, већ је неопходна постоперативна или радикална радиотерапија која продужава лечење, може довести до различитих компликација и значајно повећава трошкове лечења.Већина ових случајева могла се спречити да је болест откривена на време и да се на време приступило лечењу.
Важно је знати да се скоро сваки случај рака грлића материце може спречити.Искористите своје право на здравствену заштиту и јавите се на превентивни преглед код свог гинеколога.
Према резултатима Истраживања здравља становништва Србије из 2013. године, превентивни преглед за рано откривање карцинома грлића материце (Папаниколау тест), у три године које су претходиле истраживању, урадило је 57,1% жена. Добро организовани скрининг програми могу да спрече и до 80% случајева рака грлића материце. У Србији је у децембру 2012. године започео организовани скрининг, а циљну групу чине жене старости од 25 до 64 године.У досадашњем току скрининга на територији Србије одазвало се 57,4% позваних жена.
У оквиру Недеље превенције рака грлића материце у периоду од 25. до 31. јануара 2015. године,биће спроведене бројне активности, како у здравственим установама, тако и у заједници, које укључују: организовање јавних манифестација, наступа у медијима, дистрибуцију едукативно-промотивног материјала уз пружање савета и информација о значају коришћења доступних превентивних програма, одржавање семинара и предавања, како за становништво у локалној заједници, у школама, факултетима, радним организацијама, тако и за здравствене раднике и сараднике.
ВИДЕО – ШТА ЈЕ ПАПА ТЕСТ?
КОМЕНТАРИ