Државна секретарка Министарства трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић указала је данас на то да резултати новијих истраживања о употреби нових технологија код деце и младих, као и подаци о злоупотреби и угрожавању деце онлајн, потврђују потребу за системским решавањем проблема безбедности најмлађе популације на интернету.
На основу Уредбе о безбедности и заштити деце на интернету, Министарство је 27. фебруара 2016. године успоставило Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, који је до сада имао више од седам хиљада позива, при чему је регистровано 155 предмета тежих случајева онлајн угрожавања малолетника.
Овај центар је први и за сада једини институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу, уз сарадњу са Тужилаштвом за високотехнолошки криминал, МУП-ом, Министарством просвете, центрима за социјални рад и домовима здравља, истакла је Матић.
Она је додала да едукатори центра, поред телефонске и онлајн едукације, држе предавања широм Србије, којима је досад присуствовало више од 11.000 ученика и 3.800 родитеља.
Државна секретарка је навела да, према истраживањима која су спроведена у Војводини, 94 одсто младих од 14 до 17 година има профил на друштвеним мрежама, као и да код само 23 одсто младих родитељи контролишу њихово време на рачунару, односно код 16 одсто мобилне телефоне.
Она је такође упозорила на алармантне податке из последњег годишњег извештаја британске Фондације Интернет вoч да је „приметно знатно повећање стопе сексуалног онлајн злостављања деце“.
Према овом извештају, како је навела, број потврђених УРЛ адреса за сексуално злостављање деце порастао је за 37 одсто, број садржаја који укључује силовање и сексуално мучење деце повећао се са 28 на 33 одсто, а број брендираних сајтова за сексуално злостављање деце порастао је за чак 112 одсто.
Матић је поручила свим грађанима, а посебно деци и родитељима, да пријаве сваки случај штетног садржаја или сумњиве комуникације Националном контакт центру за безбедност деце на интернету, бесплатним позивом на број 19833 или путем порталаwww.pametnoibezbedno.gov.rs, као и да у том случају сниме и сачувају доказе о злоупотреби.
Кључ јачања заштите деце у онлајн простору јесте подизање њихових дигиталних вештина и развој критичког размишљања, односно критичког примања садржаја, пре свега кроз модернизацију образовања и дигитализацију образовног процеса, закључила је Матић.
Дан безбедног интернета је установљен 2004. године и обележава се под покровитељством Insafe мреже у 140 земаља широм света, ове године под слоганом „Заједно за бољи интернет“.
На конференцији у Палати Србија, у организацији Министарства трговине, туризма и телекомуникација, учествовали су бројни представници институција и невладиних организација.
Они су говорили на теме: „Улога образовања у развоју дигиталне писмености и безбедности (вршњачко насиље путем интернета-сајбербулинг)“, „Прекомерна употреба интернета, видео-игрица и утицај друштвених мрежа на децу и младе“ и „Институционална и цивилна борба против опасности које вребају на интернету“, наводи се у саопштењу.
СРБИЈА.ГОВ.РС Фото МТТ. ГОВ.РС
КОМЕНТАРИ