


Наиме, археолошким ископавањима зидина пронађених на левој обали Јасенице утврђено је да су у питању остаци старе цркве. Пронађен је зид висок три метара, неразрушен, изнутра омалан и живописан, а поврх цокле нађен је натпис: „1173. лета од Христа обновљена се и манастир Света Петка“. Ископана је изнутра једна плоча бела, масна, глатка, која је по свој прилици надгробни камен са натписом: „Стеван војвода ковински“. По олтару, окренутом ка истоку и по живопису, види се да је била православна црква.
Завичајни историчар Миливој Гавриловић оставио је податак да су на темељима старе цркве откопана и врата са натписом: „Освјати и помаза храм св. Ар. М. епископ Сава“. У подножју брега на којем се налази Црква свете Петке налази се и мања црквица посвећена светом Панталејмону.
Освећена светиња започета је пре две године, а носилац свих послова око њене изградње био је предузимљиви орашански свештеник Раде Јанковић. Он каже да заслуге не припадају њему „већ Богу, цркви, општини и мештанима“. Посебно онима који су новчано или на други начин помогли изградњу храма. Издваја њих двоје.

-Мештанин Јован Недељковић је поклонио плац на којем је црква изграђена, а светињу смо завршили новцем покојне Драгиње Вавић, која је пре смрти нашој цркви завештала 5.000 долара – каже свештеник Јанковић.
Иако нова, црква има иконе које су старе 126 година и које плене својом монументалношћу. Ове иконе су се налазиле на иконостасу Цркве свете Петке, који је израђен у последњој деценији деветнаестог века. Приликом последње темељне обнове Цркве свете Петке урађен је нови иконостас па су иконе старог иконостаса, изузетне вредности, пренете у јуче освећену цркву Светог Томе.
Након освећења нове богомоље, свештенство и верници су прешли у Цркве свете Петке, у којој је одржана света литургија, коју је служио владика Игњатије. У склопу литургије владика је у чин протојереја рукоположио свештеника Стојчета Ђорђевића из Цркве светог Јелисија у Доњој Ливадици.
Д. Марић
КОМЕНТАРИ