“Кретање за здравље“ слоган је Међународног дана физичке активности. Сваке године на данашњи дан скреће се пажња на значај кретања и последице неактивности. Преко 63% одраслог становништва у Србији је гојазно, док је број гојазне деце 2013. године био 13%, што је за 5 процената више у односу на 2008.
Бројке су забрињавајуће, свест недовољна. Данас Светска здравствена организација подсећа на важност физичке активности. Смањено кретање постало је глобални проблем, а последице: пораст броја кардиоваскуларних оболења, остеопороза, депресија и карциноми. Стручњаци кажу да годишње у свету умире око 1,9 милиона људи од последица физичке неактивности. Посебно је важно развијати здраве навике код деце. Према налазима Института “Батут“ због физичке неактивности и погрешне исхране 15% деце млађе од 5 година је гојазно док је 36% у предгојазном стању. Физичка неактивност код школске деце доводи и до неправилног развоја тела и настанка деформитета.
Код ученика основних школа бележи се пораст броја деце са деформитетима кичменог стуба. Исти тренд се појављује и код ученика средњих школа. Циљ физичке активности није само губљење калорија и јачање мишића, већ и смањење стреса и поправљање расположења, јер се при физичкој активности ослобађа одређена количина ендорфина који позитивно утиче на расположење човека. Обележавањем Међународног дана физичке активности подстиче се подизање свести о предностима физичке активности у превенцији болести. Лекари кажу да је довољно да дневно ходамо пола сата, како би предупредили последице некретања, а толико за себе свако од нас може да одвоји.