Сведоци смо да се готово свакодневно права детета крше и/или занемарују. У Србији постоји велики проблем правно невидљиве деце која не могу да остваре своја основна права од здравственог осигурања до школовања. Права детета се крше на најразличитије начине и на различитим нивоима: од манипулисања децом у рекламне сврхе, политичке промоције, експлоатације дечијег рада, непоштовања њиховог идентитета и интегритета до тешких облика злостављања и занемаривања.
Насиље над децом је у константном порасту, јавља се у различитим облицима и проналази најразличитије канале, нарочито када је реч о насиљу које није видљиво на први поглед, као што је вршњачко насиље у школама и злостављање путем интернета тзв. “cyberbulling” чега родитељи најчешће нису ни свесни.
Са друге стране, поражавајуће је да подаци показују да је две трећине деце старости од 2 до 14 година искусило неку врсту психолошког или физичког насиља, док се физички кажњава чак 67 % деце у „васпитне сврхе“. Чак и ови облици физичког кажњавања угрожавају здравље, интегритет и достојанство детета – штетни су јер стварају и поткрепљују уверење да је насиље прихватљив начин за решавање проблема.
Прецизних обједињених података о обиму насиља у нашем друштву нема, а када се узме у обзир чињеница да се само мали број случајева насиља открије, пријави и процесуира, нажалост, постаје јасно да је реалан број оваквих случајева далеко већи од званичног. Остаје и даље неодређен број прикривених облика насиља у породици, у институцијама за смештај деце без родитељског старања, или деце са инвалидитетом.
У складу са Конвенцијом о правима детета која је потписана 1989. године у Србији је усвојен велики број важних закона, а донете су и стратегије и протоколи који имају за циљ побољшање поштовања права детета у Србији. Међутим, потребно је да у пракси функционише ефикасан систем заштите деце (и хитне интервенције) од свих облика злостављања и искоришћавања, укључујући оне који се дешавају у контексту трговине и експлоатације, путем медија и доступношћу штетних информација на Интернету.