Увођење једносменског рада у школама предвиђено је стратегијом развоја образовања до 2020. и за то нема законских препрека.
Овакав систем рада се већ и организује у одређеном броју школа, а оне које имају рад у две смене мораће у наредне четири године да се прилагоде.
– Ако школа има одговарајуће услове, може да реализује и сада рад у једној смени – објаснили су у Министарству просвете.
Овакав начин рада би ученицима омогућио да своје дневне школске обавезе завршавају док су у школи.
– Једносменски рад и добри услови у школи стварају услове за групни рад, вршњачку едукацију. Тренутно нема сметњи за остваривање образовно-васпитног процеса у једној смени, али још увек постоје школе у којима због недостатка просторних капацитета то није могуће – рекли су у Министарству и поручили да ће се на решавању тог проблема радити у наредном периоду.
Из Удружења наставника средњих стручних школа поручују да је то добар предлог.
– За ђаке би то било добро јер ће имати простор за додатну наставу и могућност да се активирају у многим секцијама – каже Милорад Антић из овог удружења. Међутим, додаје да је питање како ће то заживети у великим градовима јер због броја ђака школе морају да раде у две смене.
ПСИХОЛОГ: ТО БИ БИЛО ОДЛИЧНО
– Устајање ујутру у исто време, одлазак у школу, све то доприноси правилном формирању радних навика. Мислим да је то много боље него да једне недеље деца иду пре подне, а друге по подне. Овако ће више времена имати и за спорт и за дружење – каже за “Блиц” Бранка Тишма, психолог у ОШ “Лазар Саватић”.