Тровање храном много је чешће током лета. Високе температуре узрокују развој штетних микроорганизама у многим намирницама. Када је у питању тровање храном, нема правила. Стомак може да поквари једнако и брза храна са киоска и из ресторана, као и храна из домаће кухиње. Узроци тровања су најчешће бактерије: салмонела и стафилокока. То могу да буду и неки вируси, као што је норовирус или хепатитис А.
Симптоми који указују на заразу су: мучнина, повраћање, стомачне тегобе и појава грознице. Могу да се јаве пар сати након конзумирања покварене хране, али и после неколико дана. Тровање храном пролази са благом клиничко сликом и углавном не захтева терапију, осим код деце и особа старијих од 60 година, који имају слабији имуни систем. Симптоми углавном пролазе након 48 сати. Уколико дође до појаве крви у столици промене боје урина, губитка свести, отежаног гутања или телесне температуре која прелази 38 степени целзијуса, неопходна је помоћ лекара.
Треба водити рачуна приликом конзумирања јаја, мајонеза, млека и млечних производа, меса и месних прерађевина, јер се у њима најчешће налази салмонела.
Цревна инфекција се може спречити појачаном хигијеном, како руку, тако и намирница, али и површина на којима се припрема храна.
После тровања храном неопходан је лакши јеловник. Првих неколико дана требало би јести двопек и супу, пити мање количине чаја, најбоље камилицу, шипак или црни чај. Када се желудац смири, на свакодневну храну се треба навикавати постепено. Савет лекара је да се неко време избегава масна и зачињена храна, а више да се у организам уноси пиринач, бело месо и кромпир пире.