Агенција за безбедност саобраћаја ће на предстојећем сајму аутомобила, који почиње сутра, представити и симулатор превртања возила, како би се посетиоци уверили у делотворност сигурносног појаса. Екипа Курира је истраживала који су најчешћи узроци саобраћајних несрећа, као и у којој мери појас штити учеснике у саобраћају.
Током седмодневне акције, полиција широм Србије санкционисала је више од 7.000 возача због не коришћења сигурносног појаса. То је само један од узрока саобраћајних несрећа, којих је у прве три недеље ове године било више од 1.500.
Мирко Коковић из Агенције за безбедност саобраћаја је открио колико је лица прошле године погинуло и који су најчешћи узроци.
– У 2024. години укупно смо изгубили 516 лица, јако велики број и најчешћи узрок је прекорачење брзине, где нам је сваки четврти возач страдао због тога, затим алкохол, односно свако седмо лице је страдало због присуства алкохола – рекао је Коковић.
Улога сигурносног појаса, како на предњим, тако и на задњим седиштима је вишеструка, а према речима стручњака за безбедност саобраћаја, неопходно је 50 милисекунди док се не отвори ваздушни јастук, а за то време је појас једина заштита.
– У тренутку саобраћајне незгоде све лети по возилу, а самим тим и возач и путници. Улога појаса јесте да спречи међусобни контакт и тај контакт може бити фаталан, затим спречава ударац наше главе и тела у чврсте делове возила – рекао је Коковић.
Како бисмо се уверили у ове тврдње, Курир телевизија је тестирала симулатор превртања, који корисницима указује на ефекат коришћења сигурносног појаса у возилу. Репотрер Лазар Стојановић је ушао у возило, како би тестирао јачину заштитног појаса.
– Као што видите, ми се сада превћемо, стојимо наглавачке. Појас је везан и чврсто ме држи, дакле иако потпуно за 180 степени висим, не померам се уопште – рекао је Стојановић.
Новчана казна за невезивање појаса износи 10.000 динара и изриче се на лицу места. Уколико се плати у року од осам дана, може се смањити на 5.000. Ипак, неке ствари се не могу спречити новцем.
У Србији само прошле године је због невезивања појаса настрадало више од 100 лица, а свега 85 % грађана се придржава овог правила. Ми смо преживели, али живот није симулација – закључио је Стојановић.