Недеља, новембар 16, 2025
Home СРБИЈАКО И КАКО МОЖЕ ОСТВАРИТИ ПРАВО НА ИСПЛАТУ НАКНАДЕ ЗА ТУЂУ НЕГУ И ПОМОЋ?

КО И КАКО МОЖЕ ОСТВАРИТИ ПРАВО НА ИСПЛАТУ НАКНАДЕ ЗА ТУЂУ НЕГУ И ПОМОЋ?

Из Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (Фонд ПИО) редовно одговарају на питања питања својих корисника, а она за које процене да су од важности за већи број корисника издвоје и јавно објаве у свом званичном гласилу „Глас осигураника“.

У последњем броју издвојено је питање А. С. из Бечеја која наводи да је поднела захтев за накнаду за туђу помоћ и негу.

– Колико износи ова накнада, како се исплаћује и на колико се повећава – упитала је Фонд ПИО.

Одговор Фонда ПИО
Право на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица има осигураник и корисник пензије коме је због природе и тежине повреде или болести неопходна помоћ и нега за обављање радњи ради задовољавања основних животних потреба наводи се у одговору Фонда ПИО.

Како се додаје, у ову категорију најчешће спадају тешко покретне или непокретне особе, слепа лица, они који не могу сами да се хране, облаче или крећу, као и особе са деменцијом и хронично оболели на дијализи.

Накнада за помоћ и негу другог лица се исплаћује на месечном нивоу и тренутно износи 33.171,53 динара (око 283 евра).

Усклађује се на исти начин као и пензије и није условљена висином других примања, наводи се одговору.

Подсетимо, од 1. децембра ове године најављено је ново повећање пензија од 12,2 одсто.

Просечна пензија ће након новог усклађивања износити 56.860 динара, односно 485 евра.

Blic.rs

БОНУС ВИДЕО:

ЗАНИМЉИВОСТИ: МЛАДЕНЦИ НАСМЕЈАЛИ ГОСТЕ ДО СУЗА

На Балкану, свадбе су увек посебне – пуно емоција, музике, хране и незаборавних тренутака.

Али један млад брачни пар одлучио је да направи нешто потпуно другачије и приреди призор који је насмејао читав регион.

Уместо класичне свадбене торте, младенци су се одлучили за – огроман комад пршуте!

Њихов несвакидашњи потез забележен је на ТикТоку, а снимак је у рекордном року постао виралан широм Балкана.

Уместо торте – пршут! Младенци насмејали госте до суза

Када је дошао свечани тренутак за сечење свадбене торте, младенци су пред свима свечано зарезали… пршут!

На видеу се види како пар стоји испред пршуте са натписом „Свадбена торта“, док гости не могу да зауставе смех.

„Оно кад чекаш слатко у сватовима“, стоји у опису снимка који је изазвао прави хаос на друштвеним мрежама.

„Ово може да се деси само на Балкану”

Уместо романтичне музике и класичног сечења торте, младенци су ножем симболично секли парче пршуте, док су гости иза њих аплаудирали и смејали се из свег гласа.

Цео призор деловао је толико духовито да су многи у коментарима писали да „ово може да се деси само на Балкану“.

ТикТок преплављен коментарима: „Скупљи тај пршут него торта!”

Снимак је убрзо постао један од најгледанијих ТикТок видеа са свадби у региону.

Коментари су се низали један за другим:

„Скупљи тај пршут него торта!“

„Боље од било каквог колача!“

„Легенде!“

„Свака част за идеју, срећно младенцима!“

„Е ово је торта по мом укусу!“

„Најбалканскија свадба икада!“

Многи су се сложили да је ово најбоља свадбена идеја године и да ће овакав тренутак бити тешко надмашити.

Свадба за памћење и ТикТок рекорд

По реакцијама, јасно је да су младенци успели да направе славље за памћење.

Њихова необична „торта” постала је симбол балканског хумора и традиције, али и показатељ да се права забава крије у оригиналности и духу заједништва.

 

You may also like

Leave a Comment