Ако је систем горива исправан, нема штете, а, теоретски, пун резервоар горива је безбеднији од празног, како на високим температурама, тако и у случају судара. Паљење или експлозија се дешава много лакше у горивној пари него у течном гориву.
Због тога увек треба напунити резервоар за гориво до врха (наравно, ако имате новца). Нема уштеде ако мање сипате, а притом ређе идете на пумпу, што штеди време, труд и новац. Наиме, са сваким додатним пуњењем морате бар мало дуже путовати, а при сипању се увек губи (испари) мало горива.
Препоручљиво је напунити гориво чим количина падне испод четвртине. Избегава се ризик од нестанка горива, што изазива непријатности и додатне трошкове, посебно ако дизел мотор остане без горива – за поновно покретање мотора, након допуњавања, потребна је помоћ механичара.
Осим тога, постоји и безбедносни ризик, ако останете без горива на нејасном делу пута, у кривини, у тунелу… Дакле, када се количина горива приближи последњој четвртини, идите до прве пумпе за гориво и потпуно напуните резервоар. Али престаните са доливањем горива првим кликом, односно искључивањем пиштоља за гориво.
Затим, не допуњујте гориво “до чепа” на рате, што многи и чине. Тада гориво може да исцури кроз вентилациони отвор, што је финансијски губитак, стварају се испарења штетна по здравље и може доћи до опасности од запаљења, посебно ако исцурело гориво прска врућу издувну цев.
Прекомерна количина горива блокира отвор за вентилацију, па се повећава притисак пара горива и ствара се повратни притисак горива, што отежава функционисање, скраћује век и може оштетити пумпу за гориво и елементе система за гориво.
курир.рс