Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије саопштило је данас да континуирано ради на унапређењу и провери садржаја уџбеника како би се износили тачни подаци, што ће бити задатак и у наредном периоду.
У саопштењу се наводи да је на часу географије 8. априла за ученике шестог разреда обрађена лекција ,,Интеграциони процеси“, током којег је наставница говорила на тему међународних организација.
У оквиру ове јединице ставља се акценат на мотиве интеграционих процеса као што су економски, политички, војно-стратегијски и указује на значај међународних организација, попут ЕУ, УН, НАТО и друге.
Наставница је, наводећи шта је програм и циљ НАТО организације, истакла да ова организација решава спорове међу зараћеним странама. Након бомбардовања 1999. године, Косово и Метохија су стављени под управу УН како би се очувала безбедност становништва. Наша земља је чланица Партнерства за мир од 2006. године, а та организација учествује у раду НАТО пакта.
Србија је у званичној спољној политици војно неутрална држава, без обзира на чланство у Партнерству за мир од 2006. године.
Министар Младен Шарчевић истакао је тим поводом да стручни сарадници, рецензенти који раде на садржају уџбеника, морају да обрате пажњу на сваку реченицу која може да изазове полемике које нису у складу са политиком коју води Србија, као и нарушавање територијалног интегритета.
Очекујем и одговорност свих институција, као што је Завод за унапређивање образовања и васпитања, чија је надлежност праћење наставе и рад са саветницима, поручио је Шарчевић.
ВРС
2 comments
To isto treba uraditi za sve udzbenike!
E moj ministre pojma ti nemaš, radi umesto što pričaš „očekuješ“ ti odgovornost a gde je tvoja odgovornost, verovatno će na kraju biti kriv narod. A narod kaže „pošalji budalu po vodu pa sedi pa plači“ ili „posle bitke svi su generali“ ili „posle kiše ne treba kabanica“ i ima još mnogo ili, ali narod i treba da trpi, jer spava i sluša gluposti od budala na vlasti.