
Црква Свете Тројице и стара школа у Церовцу, нaлaзе сe нa тeриториjи општинe Смедеревска Паланка, у селу Церовац, у своjини Српске православне цркве, Епархије шумадијске – Црквене општине Церовачке, у приватној својини.
Спомeник културe се налази у шуми на потезу Липовац код извора Змајевац. Село Церовац у области Некудим помиње се у средњевековним повељама деспота Стефана Лазаревића и Ђурђа Бранковића, који су овде имали летњи двор.
По предању церовачка црква брвнара подигнута је 1822. године на месту где се налазио збег народа у Првом српском устанку. Црква је једнобродна грађевина са полукружном олтарском апсидом у ширини наоса на источној страни и малим бочним конхама. У претходним обновама је промењен изворни изглед цркве брвнаре, зидови од талпи су са спољашње стране обзидани циглом и омалтерисани, а са унутрашње стране су закуцане летвице преко талпи и у више слојева је малтерисана. Наос цркве проширен је малим бочним конхама, а са западне стране је продужен додавањем травеја. Приложнички записи на вратима храма из 1860. године сведоче о једној од обнова.
Овај комплекс народног градитељства представља карактеристичну целину за Шумадију у првој половини XIX века и сведочи о њеном духовном и просветном развоју.
Спомeник културe je с обзиром нa своје културно-историјске и градитељске вредности од посeбног културног и историjског знaчaja.