НОВИ СУПЕР РАДАРИ РАДЕ 24 САТА ДНЕВНО Тренутно на 30 локација широм Србије, а биће их на више од 100!

Link kopiran u privremenu memoriju!

Радари раде 24 сата дневно, током целе године, и функционишу без присуства саобраћајне полиције на терену.

Мало је познато да су нови “супер радари” који мере просечну брзину, поред камера које исто то чине, али на ауто-путевима, постављени и на магистралним путевима и осталим “црним тачкама” широм Србије.

Разлог томе крије су што су многим возачима обично познате локације радара који мере тренутну брзину и они на тој деоници пута возе по ограничењу, међутим, на осталим деоницама где знају да их нема, “опусте ногу на гасу”.

Управо због тога су и постављени нови радари који поред тренутне мере и средњу брзину, а има их на 30 локација, објаснио је Мирко Коковић, помоћник директора Агенције за безбедност саобраћаја (АБС) на Сајму аутомобила у Београду.

Ново: Радари који мере и средњу брзину

  • Оно што је ново последњих неколико месеци јесте да радари мере и средњу брзину, поред тренутне – објашњава Коковић и додаје да је управо то слично мерењима на ауто-путу, с тим што ови нови радари који мере просечну брзину налазе се и на споредним, магистралним путевима, управо на оним критичним тачкама где је забележена учесталост саобраћајних несрећа.

Једна од њих је и деоница пута од Ужица ка Златибору.

  • Мери се рецимо тренутак поласка у Нишу и долазак у Београд и на тај начин рачунамо средњу брзину. За сада на неких 30 критичних локација које су однеле доста људских живота, конкретно једна локација од Ужица ка Златибору, много младих људи је ту страдало и из тог разлога се мери средња брзина на тој локацији – каже Коковић.

Како истиче за сада је постављено 30 нових радара на такозваним “црним тачкама”, а у наредном периоду биће их преко 100.

Широм Србије присутни су и пресретачи

  • Оно што је битно јесте да велики број пресретача за који ви никада не знате где се налазе снимају ваше понашање и бележе непрописну вожњу. С тога, апелујемо свим учесницима у саобраћају да поштују саобраћајне прописе и да ради своје безбедности и очувања свог живота, али и очување живота својих најмилијих – истиче Коковић.

Како је подсетио, у току је израда новог Закона о безбедности саобраћаја је у изради и у наредном периоду очекује се његово доношење, а како очекује нове промене имаће одјек сличан оном ЗОБС-у из 2009. године.

МУП свакодневно напише велики број казни за прекорачење брзине

Како додаје Мирко Коковић, Министарство унутрашњих послова свакодневно напише велики број казни за прекорачења брзине, такође повећан је и број несавесних возача који долазе у Агенцију за безбедност саобраћаја како би повратили возачку дозволу.

  • Оно што је поражавајуће јесте да негде око половина групе на семинару унапређења знања из области безбедности саобраћаја која броји до 12 чланова, негде око половина њих чине возачи са пробном возачком дозволом – открио је Коковић.

Нови радари детектују 9 различитих прекршаја

На путевима Србије званично је почела примена најсавременијих стационарних и мобилних радара који истовремено детектују 9 различитих прекршаја и активни су на 30 локација широм Србије, укључујући кључне путне правце у околини Београда, Панчева, Ужица и Шапца, рекао је Коковић својевремено.

Према речима Мирка Коковића, ови уређаји нису обичне камере на које смо до сада навикли, већ представљају нову генерацију дигиталног надзора који ради 24 сата дневно, 365 дана, без обзира на временске услове, и што је најважније, без директног присуства полицијске патроле на терену.

Оно што ове радаре чини посебно функционалним системима јесте њихова способност да истовремено детектују 9 различитих прекршаја, и то:

-тренутна брзине

-просечна брзину између две тачке

-невезивање сигурносног појаса

-коришћење мобилног телефона током вожње

-непрописног претицања

-пролазак на црвено светло

-нерегистрована возила

-коришћење светала

-вожња жутом траком

МУП додаје и да нови радари имају могућност и да детектују и истек регистрационе налепнице возила и претицање колоне возила преко пуне линије (насилничка вожња).

У Србији уведен систем за мерење просечне брзине

Још прошле године на најважнијим саобраћајницама, односно ауто-путевима кроз Србију уведен је систем за мерење просечне брзине, који функционише потпуно аутоматски, без присуства саобраћајне полиције.

Камере се налазе на тачно одређеним местима у оба смера – ка и од Београда. Укупно постоји 62 локације са мерењем просечне брзине, по 31 у сваком правцу. Реч је о кључним деоницама ауто-путева које повезују највеће градове у земљи.

Kurir.rs

БОНУС ВИДЕО:

Tagovi