Школе за 21. век је трогодишњи пројекат који имплементира British Council, а финансира Влада Велике Британије, а којим је предвиђено да све основне школе на територији Западног Балкана до средине 2021. године добију micro:bit (микро бит) уређаје које ће користити како у настави рачунарства тако и у другим предметима. Идеја која стоји иза овог веома амбициозног пројекта је жеља да ученици уз помоћ својих наставника и током редовних школских активности развију критичко и алгоритамско размишљање као и мултидисциплинаран приступ решавању проблема.
У оквиру Програма ,,Школе за 21. век” који реализује Министарство просвете, науке и технолошког развоја у сарадњи са организацијом British Council, наставници ОШ Милија Ракић су похађали тродневну обуку ’’Настава која подстиче критичко мишљeње и решавање проблема’’.
Након прве менторске посете, у школи је реализован међупредметни школски пројекат под називом “ AC/DC ти без струје исти ниси” .
Пројекат је реализован на следећи начин:
Чланови школског тима у саставу:
Сања добријевић – (математика) – координатор пројекта
Александар Савић – (техника и технологија)
Ивана Станковић – (српски језик и књижевност)
У првој фази одржали су угледне часове на којима је промовисано критичко мишљење , међупредметна увезаност и употреба микро бит уређаја у редовној настави. Један од ових часова реализован је интегрисањем садржаја из историје и математике где је кореализатор часа била Маја Марисављевић (историја) .
У другој фази уследило је истраживање и презентација сазнања везаних за електричну енергију , наше највеће истраживаче у тој области и начине употребе електричне енергије – уређаја у домаћинству.
- Прикупљање података и израда презентације о електричној енергији, светским научницима и занимљивостима везаним за ту област – Братислав Бркић – (физика) и ученици 8.разреда
- Израда састава и плаката на тему Никола Тесла и Михајло Пупин – Ивана станковић
- Израда плаката – прва помоћ код струјног удара – Јована Кривокућа (ликовна култура), Весна Аруновић (енглески језик), Тијана Парлић (Немачки језика) са ученицима осмог разреда.
- Израда модела кућних уређаја и организација изложбе – учитељице Нена Младеновић, Ивана Будимир, Милица Милановић, Светлана Нешић, Андријана Живановић, Мерима Ђорђевић , Марина Радојевић са свим ученицима млађих разреда у Церовцу, Мраморцу и Башину.
- Израда софтверског решења и програмирање Микро бит уређаја за “Аутоматско школско звоно” – Александар Савић и уч. 8.разреда
- Израда функционалног модела “Аутоматско школског звоно” – Александар Савић и ученици 8.разреда.
У пројекту је учествовало 15 наставника и 50 ученика различитог узраста, а свим осталим ученицима у школи су приказани финални продукти пројекта што је заиста покренуло једну општу укљученост свих актера која води ка остварењу заједничког циља.
Милош Маринковић