То показују подаци Агенције за безбедност саобраћаја.
„Оно што посебно забрињава је податак да је од укупног броја погинулих у саобраћајним незгодама са учешћем трактора и 67 малолетника. С друге стране, у анализираном периоду, свака десета особа старија од 65 година која је погинула у саобраћајној незгоди, настрадала је у удесу са учешћем трактора“, пише портал Агросмарт.
Статистички је у наведеном периоду на сваких шест дана једна особа изгубила живот у саобраћајним незгодама са учешћем трактора, наводи портал.
Из Агенције за безбедност саобраћаја рекли су за Агросмарт да трактори имају висок ризик изазивања саобраћајних незгода на јавном путу.
„То је пре свега последица техничких карактеристика трактора, могућности вуче приколица или прикључних оруђа, непоштовање саобраћајних прописа, неисправност возила, али је изражена и вожња под дејством алкохола“, навели су из те Агенције.
Навели су да они бележе само саобраћајне незгоде које се догоде на јавном путу, па није могуће утврдити колики је укупан број погинулих особа на тракторима у пољу и на некатегорисаним путевима.
Професор безбедности саобраћаја на Факултету техничких наука у Новом Саду Драган Јовановић рекао је за Агросмарт да је проблем и то што трактори са неизграђених атарских путева износе блато на коловоз и тиме повећавају ризик одвијања саобраћаја на путевима.
Према подацима Агенције за безбедност саобраћаја, процењује се да је у Србији око 100.000 трактора без заштитне кабине или рама.
„Највећи проценат употребе трактора без заштитног рама или кабине је у централној Србији, чак око 50 одсто, док је у Мачви нешто мањи и износи 45 одсто, а у Војводини износи 18 одсто“, навели су из агенције.