уторак, децембар 3, 2024
Početna » Три вируса ломе децу по вртићима у Србији: Ови симптоми су знак да нешто није у реду, опрез!

Три вируса ломе децу по вртићима у Србији: Ови симптоми су знак да нешто није у реду, опрез!

Међу децом у вртићима и нижих разреда школског узраста харају стомачни вируси – рота, адено и норовирус, који се највише манифестују дијарејом, повраћањем и повишеном телесном температуром, због чега су поједини родитељи морали да зову и лекаре Хитне помоћи.



У ноћи између недеље и понедељка, Хитна помоћ у Београду је имала пет педијатријских позива, а како смо незванично сазнали, родитељи су звали због повишене телесне температуре и дијареје.

Педијатар Саша Милићевић објашњава за “Блиц” да међу децом владају доста стомачни вируси – ротавирус, аденовирус и норовирус, али да има и доста “обичних” респираторних инфекција, које се манифестују као и стомачни вируси.

– Рота, адено и норовирус изазивају дијареју, повраћање и лоше опште стање деце, али треба имати у виду да и обични респираторни вируси, који нападају органе за дисање, некад могу да дају дијареју, чак и повраћање – објашњава др Милићевић.

Опасност од дехидрације

Стомачни вируси су, подсећа наш саговорник коде деце много израженији него код одраслих, а а опасни су јер код малишана могу да доведу до дехидрације.

– Углавном се јављају код деце у колективу, у вртићи и школи. Код деце повраћање и дијареја увек води ка дехидрацији, и то је оно што је опасно када су она у питању, док је код одраслих то веома ретко – каже Милићевић.

Према његовим речима, управо због тога, најважније је да се детету стално, али помало даје течност, а избор треба да буду чај од нане или од камилице, као и електролити:

– Повраћањем и дијарејом се губе електролити, а када се они губе, то може да буде јако незгодно, због чега је неопходно да се они дају деци. Препарати који у себи садрже растворене електролите се могу купити у било којој апотеци.

(Не) мораш да једеш кад си болестан

Насупрот течности, на храни, када су деца у оваквом стању, не треба родитељи да инсистирају.

– У таквом стању деца не могу да једу. Уместо на храни, треба инсистирати на уношењу течности. Оно правило стари да мора да се једе кад си болестан, не важи. Ако му се и даје да једе, то треба да буде лака храна – саветује др Милићевић.

Фебрилност односно повишена телесна температура код стомачних вируса обично не прелази 38,5 степени, а саговорник “Блиц” каже да детету може да се да лек за њено снижавање. Како истиче, најбоље је да то буде лек из групе парацетамола, који најмање надражују стомак.

– Антибиотик не треба давати јер су узроци оваквих тегоба, углавном, вируси, а ретко кад бактерије. Дете треба да мирује, а не треба да иде у вртић, школу… Такво дете треба да буде изопштено из колектива, најпре због себе, али и због друге деце – подсећа педијатар Саша Милићевић.

Три знака да дете треба одвести лекару

Како каже др Милићевић, дете треба одвести код лекара ако:

је малаксало

ако одбија течност

ако је лошег општег стања

Иначе, Агенција за здравствену безбедност Уједињеног Краљевства (УКХСА) прошле недеље је упозорила да је норовирус, познат као “зимска стомачна буба”, који изазива стомачне проблеме, у Великој Британији далеко вирулентнији ове сезоне у односу на претходне.

Агенција је приметила да је пораст броја случајева у великој мери изазван варијантом познатом као ГИИ.17, сојем који је добио надимак кавасаки, јер је први пут откривен у јапанском граду 2014. године.

Најугроженији стари и деце

Стомачна буба обично пролази у року од два до три дана.

Без обзира на то, пацијентима, који поред стомачних проблема, могу да осете и болове у рукама и ногама, саветује се да остану код куће до 48 сати након што симптоми престану.

У ретким ситуацијама, неки људи морају да буду хоспитализовани, а углавном су то старије особе и деца, који су најугроженији.

Особа заражена норовирусом може да има сличне симптоме као заражени са ЦОВИД-19.

мучнина

дијареја

повраћање

грозница

главобоља

болови у рукама и ногама

дрхтавица

Како се шири норовирус

Норовирус се шири на неколико начина:

блиским контактом са неким ко је заражен

додиривање површина или предмета који имају вирус на себи, а затим додиривањем уста

конзумирање хране којом је руковао неко са норовирусом

Када је реч о аденовирусима, ради се о ДНК вирусима, из породице Аденовиридае. Код деце најчешће изазивају запаљења горњих дисајних путева, али неретко и:

доње дисајне путеве

дигестивни тракт

лимфне чворове

мокраћне органе

очи

До сада је откривено најмање 47 серотипова вируса, а најчешћи су вируси типа 4 и 7, који узрокују акутне инфекције горњих дисајних путева.

Аденовируси се шире капљичним путем, прљавим рукама, зараженим предметима. Овим вирусима погодују затворени простори и висока температура. Због тога су посебно подложне инфекцији особе које бораве у затвореним просторијама, које се греју и нередовно проветравају.

Према подацима Градског завод аза јавно здрављем, особе које имају јак имунитет пролазе без симптома, али су заразне и помажу ширењу инфекције.

Период инкубације износи око 7 дана.

Симптоми аденовируса

Болест се најчешће манифестује:

повишеном телесном температуром – траје до 5 дана

цурењем из носа

гребањем у грлу

сузењем и печењем очију

кашљем – у почетку је сув, а затим надражајан, и може да траје десетак дана

кијањем

Ротавирус налик точку

Ротавируси су РНК вируси који припадају породици Реовиридае. Овај вирус је добио име “ротавирус” због карактеристичног изгледа налик на точак када се гледа под електронским микроскопом.

Постоји девет група вируса, од којих група А изазива више од 90 одсто ротавирусних инфекција код људи.

Резервоар је човек, а пут преношења је феко-орални уз могући контактни или респираторни механизам преношења. Ови вируси се могу наћи и у контаминираној води.

Период инкубације износи од 24 до 72 сата, период заразности траје у току акутне фазе болести и касније, док траје излучивање вируса, а симптоми од 4 до 6 дана.

Деца се инфицирају ротавирусима у току прве 2, 3 године живота, а врхунац инциденце клиничког оболевања је у старосној групи од 6 до 24 месеца.

У већини случајева, инфекција ротавирусима је асимптоматска, посебно често код деце млађе од 3 месеца, јер су она још увек заштићена мајчиним антителима.

Симптоми ротавируса

Код симптоматске инфекције, болест почиње нагло, са повишеном температуром, малаксалошћу, повраћањем, обилним воденим столицама и грчевима у стомаку.

У односу на друге цревне инфекције дечијег доба, повраћање и проливи су знатно учесталији, па постоји могућност развоја тешке дехидратације и развоја шокног стања.

еспресо/Блиц



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept