Новчана накнада за помоћ и негу другог лица од 1. новембра 2022. године, након последњег усклађивања пензија, износи 22.030,99 динара. Ова накнада се усклађује истом динамиком и у истом проценту као и пензије, што значи да ће од 1. јануара 2023. године бити додатно увећана.
У односу на прошлу годину повећана је за 1.819,080 динара.
У Србији тренутно има око 77.000 корисника новчане накнаде за помоћ и негу другог лица и тај број је последњих година приближно исти.
– Број корисника права на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица се не мења у великој мери, те их је 2019. године било скоро 80.000, 2020. године то право је користило 78.000 грађана, а 2021. близу 76.000 лица. У текућој години накнаду прима око 77.000 корисника – навели су из Фонда ПИО за Бизнис.рс.
Kо има право на туђу негу и помоћ?
Право на новчану накнаду за туђу негу и помоћ није условљено висином других примања, нити конкретном дијагнозом, већ искључиво општим здравственим стањем подносиоца захтева, односно његовом функционалношћу и способношћу за обављање основних животних активности.
Kада је реч о условима за добијање ове врсте помоћи, они се нису мењали, тако да право на накнаду има осигураник и корисник пензије коме је због природе и тежине повреде или болести неопходна помоћ и нега за обављање радњи ради задовољавања основних животних потреба.
По Закону о пензијском и инвалидском осигурању, право на овај вид помоћи, практично, имају непокретни, слепи и они који без туђе помоћи не могу да се хране, облаче, нити крећу по кући, као и они који су на дијализи.
Такође, ове године нити следеће није планирана промена поступка за остваривање права на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица.
Kако и коме се пријавити за туђу негу и помоћ?
Грађанин који жели да добије ову врсту помоћи покреће поступак на захтев осигураника, односно корисника права, уз који је приложена расположива медицинска документација. Захтев за новчану накнаду за помоћ и негу другог лица подноси се надлежној филијали Републичког фонда ПИО према месту пребивалишта.