Они кажу да овај чин разумеју као довођење окривљеног у привилеговани положај, и да држава овиме сматра да је њихова трагедија мања или лакша од одузимања слободе онима којима се за то суди.
– Није лако срести се очи у очи на паркингу Смедеревске тврђаве са окривљеним за убиство вашег детета, и гледати како га породица одводи кући, а остати здрав . Стефанова мајка је после тога завршила у хитној помоћи и данима је била лоше. Суд сматра да је три године у притвору довољно, и да суђење може несметано да се одвија и овако. Ако је довољно, зашто Стефан није дошао мајци за празнике? Да ли је три године под земљом исто што и три године у притвору – наводи се писму.
– Породица Филић би ову замену оберучке прихватила да Стефан може да се врати кући. Да је то могуће, не би било ни поступка пред судом и сви би били срећни. Овако једна породица слави повратак сина, а друга сем што жали за сином који се не може вратити, доживљава нове стресове – стоји у реакцији на одлуку Апелационог суда.
Стефан Филић преминуо је 3. фебруара 2020. године након што је на смрт претучен испред дискотеке у Великој Плани.
Иначе, првостепеном пресудом, за кривично дело тешко убиство, Митар Пандуревић је осуђен неправоснажно на 15 година затвора, а Никола Бојовић, који је и даље у притвору, на 18 година. Апелациони суд је, после жалбе, пресуду укинуо, и вратио је Вишем суду у Смедереву на поновно суђење.
Ново суђење је затворено за јавност.
Извор: Новости Ј. Илић