У 2023. на снагу су ступили нови услови за пензионисање жена. Од почетка године у Србији се пензионисало по новим условима око 5.000 корисника, од којих око 1.250 жена. Сваки захтев који су поднеле током ове године, подлегао је новим, ригорознијим условима.
Жене у старосну пензију могу са 63 године и 6 месеци живота, уместо 63 године и четири месеца, колико је било довољно да имају за пензионисање у претходној години.
Потребан број година радног стажа остаје исти и износи минимум 15 година.
У 2015. години жене су могле у пензију са 60 година старости и минимум 15 година стажа.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању измењен је 2014. године. Од тада се за жене сваке године мењају услови за пензију и то по правилу да се старосна граница помера у распону од два до шест месеци годишње. И тако све до 2032. године када ће даме моћи да иду у пензију са 65 година старости, годину дана и десет месеци дуже него данас.
Године живота као услов за осигуранике жене практично ће расти следећих 9 година када ће критеријуми за жене и мушкарце бити изједначени, 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Услов за њих био је 59 година и да имају минимум 39 година и 8 месеци стажа. За ову годину је то 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци живота.
Мушкарци су прошле године године у превремену пензију ишли са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци. Ове године иду са 40 година стажа осигурања и најмање 60 година.
Одлазак у превремену пензију кошта, односно умањују се примања.
То значи пензија ће вам бити мања за 0,34 одсто за сваки месец превременог пензионисања, а највише за 20,5 одсто од укупне пензије.