Температура почиње да расте већ у среду, и то прво на северу земље.
Тако ће, како се наводи на сајту Републичког хидрометеоролошког завода, Бачка, Банат, Срем, Београд и Западна Србије бити под жутим метеоалармом због екстремно високе температуре.
У четвртак, топли талас ће се проширити на целу Србију, па ће тог дана, 12. октобра, цела земља бити под жутим метеоалармом из истог разлога – високих температура, које ће ићи до 28 степени.
Према петодневној прогнози РХМЗ-а, и у петак и суботу ће бити топло, а првог дана викенда чак 29. степени Целзијусових.
Међутим, ипак су ово „јесење врућине“, па треба имати у виду то да ће ујутру бити прилично хладно, свега од 13 до 15 степени.
Према подацима РХМЗ, најтоплија јесен у историји у Србији била је 2019. године.
Метеоролог Слободан Совиљ, начелник Националног центра за хидрометеоролошки систем, ране најаве и упозорења у Републичком хидрометеоролошком заводу, раније је рекаo за Блиц да смо тада имали јесен која је за 2,9 степени у Србији била топлија у односу на просек, док је одступање у Београду било још и веће – 3,5 степени.
Те године, 2019. имали смо и најтоплији октобар и најтоплији новембар у историји мерења, а изражен топлотни талас је трајао од 12. до 28. октобра, и то је био најтоплији октобарски топлотни талас забележен од 1888. године.
Ипак, иако је 2019. била најтоплија јесен, дневни екстреми нису забележени те године. На пример, максимална температура у октобру у Београду била је давне 1932. године, 2. октобра и тада је било 34,7 степена у Београду. Док је и новембарски рекорд из давне 1926. године, тада је било 29,3 степена 1. новембра.
Дневник