Дечији и школски диспанзер паланачког Дома здравља бележи повећан број прегледа деце која се јављају због респираторних вирусних инфекција горњих дисајних путева. Пођеднако су захваћена деца предшколског и школског узраста.
Реч је најчешће о вирусним инфекцијама горњих респираторних путева где су рота и адено вируси најчешће изазивачи. Симптоми су бол у грлу, малаксалост и веома често висока температура.
Тегобе трају негде између три до пет дана, а терапија је симптоматска. Поред вирусних инфекција у амбуланте долазе и деца са бактеријском инфекцијом. Терапија је поред симптоматске и антибиотска и траје од седам до 10 дана
Симптоми грипа
Сезонски грип карактерише клиничка слика са изненадним почетком повишене телесне температуре, кашљем који је обично сув, главобољом, болом у мишићима и зглобовима, малаксалошћу, болом у грлу и цурењем носа.
– Кашаљ може бити дуготрајан и да траје две и више недеља. Већина људи који имају грип се опораве унутар седам дана од почетка симптома, али грип може представљати и озбиљно обољење са тешком клиничком сликом, као и могућим смртним исходом, нарочито код особа које су у повећаном ризику од развијања тешких форми болести или компликација. Најучесталија компликација грипа је бактеријско запаљење плућа – подсетили су раније у „Батуту“.
Мере превенције
Поред вакцинације, постоје и опште превентивне мере које помажу у спречавању ширења вируса грипа, као што су:
– покривање носа и уста марамицом током кашљања и кијања након чега се употребљена марамица адекватно одлаже,
– редовно прање руку водом и сапуном, посебно након кашљања и кијања. Уколико вода није доступна, за дезинфекцију руку се може употребити средство на бази алкохола,
– избегавање додиривања очију, носа и уста,
– избегавање контаката са болесним особама,
– у случају оболевања потребно је остати код куће и не остваривати контакте са другим људима.