Према најави РХМЗ-а, данас ће бити облачно, местимично с кишом, која се у првом делу дана очекује углавном у северним, западним и централним деловима Србије, а затим и у осталим крајевима. На планинама снег.
У вечерњим сатима киша ће се локално ледити на тлу. Касније после подне у Војводини, а увече и и током ноћи и у осталим пределима прелазак кише у снег уз стварање/мање повећање висине снежног покривача. Ветар слаб и умерен јужни, после подне у постепеном скретању на северни. Највиша температура од 4 до 10°С.
У уторак (16. јануара) ујутро на северу Србије претежно ведро, а у остатку земље облачно уз престанак снега. Током дана без падавина уз делимично разведравање у свим крајевима. Ветар слаб до умерен, на истоку Србије повремено јак, западни и северозападни, после подне и увече у слабљењу и скретању на југоисточни. Најнижа температура од -3 до 2 °С, а највиша од 4 до 8°С.
У среду и четвртак ветровито и осетно топлије – до 20 степени
У среду и четвртак (17‒18. јануара) ветровито и осетно топлије уз наоблачење. Максимална температура у већини места у среду од 9 до 12°С, а у четвртак од 13 до 20°С, осим у Тимочкој Крајини где ће се задржати хладно (до 5°С). Киша се повремено очекује од среде увече. Дуваће умерен и јак јужни и југозападни, а у кошавском подручју југоисточни ветар са ударима олујне јачине на југу Баната, у доњем Подунављу и у планинским пределима.
У петак захлађење са снегом
У петак (19. јануара) нагло захлађење уз прелазак кише у снег и стварање мањег снежног покривача. Почеће да дува јак северни и северозападни ветар.
За викенд (20‒21. јануара) хладно уз делимично разведравање, само се још у суботу у брдско-планинским пределима очекује краткотрајан снег. Северозападни ветар у суботу крајем дана у слабљењу, а у недељу у поновном скретању на јужни.
Почетком наредне седмице (22‒23. јануара) умерено наоблачење и пораст температуре уз кошаву.
Колика је температура воде у рекама пред Богојављење
У петак, 19. јануара, на Богојављење плива се за часни крст на нашим рекама. Наводи се да је тренутна температура воде што се тиче већих река негде између 4 и 6 степени.
– Тиса је око 3 степена, Дунав и Сава су између 4 и 6 степени. Позитивно је, неће бити онако баш ледено, мада је увек у јануару и за Богојављење хладно за пливање и то свакако нису они летњи услови – истиче Горан Михајловић из РХМЗ-а.
Указао је да је у петак прогнозирана максимална температура између 4 и 10 степени, тако да неће бити превише хладно.
– И температура воде није превише ниска и у том смислу, с обзиром на то да је јануар, можемо рећи да ће бити ипак релативно повољни услови за пливање – истиче Михајловић.
Какво време доноси крај јануара
Говорећи о томе какво нам време доноси сам крај јануара и почетак фебруара, Михајловић наводи да што се тиче краја јануара, не очекују се овако ниске температуре као што смо имали претходне недеље.
– Негде бисмо имали јутарње мразеве, тј. негативне температуре у јутарњим сатима, али максимална температура би се у тих последњих седам дана јануара кретала између 4 и 8 степени, тако да бисмо имали релативно пријатно време за крај јануара. И дан је полако дужи, с обзиром на то да смо већ месец дана иза оног најкраћег дана и најдуже ноћи, тако да ћемо у оним сунчаним данима већ осетити и тај ефекат мало дужег дана, с обзиром на то да је већ између пола сата и сат дужа обданица – навео је Михајловић.
Према званичним подацима 2023. година била је најтоплија година у историји. Михајловић напомиње да тај податак свакако иде у прилог томе да постоји општи тренд, јер не само што смо имали претходну годину као најтоплију, већ је превазиђен рекорд из 2016. године.
– Тако да смо у последњих десетак година већ два пута имали превазилажење рекорда и то је оно што можда више треба да укаже на неку нашу не забринутост, али у сваком случају опрез и даљу активност у смислу прилагођавања променама и порасту температуре – закључио је Михајловић.