Формула за рачунање пензије није нимало једноставна али је суштина у томе да што је већа плата, то је већа и пензија.
Да бисте у Србији отишли у пензију морате да имате најмање 15 година радног стажа, а од 1. јануара 2024. године свим пензионерима који су са овим стажом отишли у пензијуп римања су „порасла“ на 10.715 динара.
Ипак како показује рачуница ПИО Фонда, нико у Србији није у овако великој дубиози у старости, јер су најниже пензије из категорија самосталних делатности и запослених око 21.766 динара, тј. са јануарским повећањем пење: око 25.000 динара.
Како се рачуна висина пензије у Србији?
Висина пензије је једнака производу личног и општег бода. Да бисмо дошли до личног бода, морамо да израчунамо лични коефицијент. До њега долазимо када сваку нашу годишњу зараду поделимо са просечним републичким зарадама у одговарајућим годинама, а онда збир добијених износа поделимо са годинама стажа.
Од 1. 1. 1970. до 2002. године зарада се узима у нето износу, а од 2003. у бруто износу. Кад знамо колики нам је коефицијент, њега множимо са годинама стажа и добијамо лични бод. На крају добијени износ помножимо са општим бодом.
Подсетимо, услов за старосну пензију је најмање 15 година стажа осигурања и навршених 65 година живота, с тим што је за жене осигуранике предвиђен прелазни период до 2031. године у коме ће се старосна граница постепено подизати сваке године до 65. године.
За превремену старосну пензију услов је најмање 40 година стажа осигурања и најмање 60 година живота, с тим што такође постоји прелазни период до 2024. године у коме се постепено подиже старосна граница за жене и мушкарце и стаж осигурања за жене.