Са експанзијом онлајн куповине од периода короне расте и број превараната који се крију иза разноразних профила на друштвеним мрежама и продају углавном гардеробу, торбе, обућу козметику. Оно што привуче људе је цена тих производа која је у многоме доста нижа у односу на продавнице.
На Инстаграм страници мој_бео_град_ појавио се апел грађана да не поручују гардеробу и обућу са профила на Инстаграму који папрено наплаћује комаде, а пошаље нешто што није ни налик оном порученом.
Такође, недавно се и на Инстаграм страници сербиаливе_београд појавило упозорење кориснице да девојке не поручују са једног Инстаграм профила који се бави продајом торби.
– Ово је превара да људи знају, наручите пакет, пошаљу неку глупост и наравно завршите на блоку – наводи се у објави.
Из удружења за заштиту потрошача у више наврата су упозоравали да пре него што се одлуче да било шта купе онлајн прво погледају и црну листу онлајн трговаца. Уколико поруче нешто и нису задовољни производом, имају законско право и рок од 14 дана да врате производ, да захтевају поврат новца. Ако коначно установе да су робу пазарили од нерегистрованог продавца, случај треба да пријаве полицији за кривично дело преваре.
Савети за потрошаче
Поверите црну листу пре него што поручите производ преко интернета
Проверите да ли је продавац регистрован
Уколико нисте задовољни производом, имате законско право и рок од 14 дана на замену производа или повраћај новца
Уколико са регистрованим продавцем не постигнете договор у вези са рекламацијом, можете га пријавити тржишној инспекцији
Уколико се испостави да вам је лошу робу продао нерегистровни трговац, можете га пријавити полицији
(Курир)