Канцеларија ЕУ задужена за статистику напомиње да су промене цене за многе пољопривредне производе у првом кварталу 2024. биле веома различите, а највећи пад од 28 одсто забележен је код просечне цене житарица.
Цена млека је пала за 12 одсто, цена јаја и индустријских усева (уљарица, протеинских усева, сировог дувана, шецерне репе) за 10 одсто, а свежег поврћа за шест одсто, у оквиру чега је забележен посебно велик пад цене парадајза од 33 одсто.
Насупрот томе, просечна цена кромпира порасла је за 22 одсто, а свежег воћа за 20 одсто, иако је забележен нагли пад цене лимуна и лимете од 44 одсто.
Међу инпутима, који се не односе на инвестиције, највеће стопе пада цена забележене су за ђубрива (31 одсто), сточну храну (16 одсто) и енергију и мазива (12 одсто).
На националном нивоу, већина земаља Европске уније забележила је пад цена пољопривредних производа у посматраном периоду: највише у Мађарској (24 одсто), следе Бугарска и Румунија (обе по 18 одсто) и Словачка и Чешка (по 17 одсто).
Насупрот томе, цене су порасле у пет јужних земаља ЕУ, највише у Грчкој (за 20 одсто), док је много мањи раст забележен на Малти и у Шпанији (четири одсто) и Португалији и на Кипру (један одсто).
Евростат наводи да је након периода поремећаја, када је дошло до наглог повећања цена пољопривредних производа током 2021. године и прва три квартала 2022, раст цена успорио, а затим су оне почеле да падају.