Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да је одлука Одбора извршних директора Међународног монетарног фонда (ММФ) у Вашингтону о успешном завршетку треће ревизије стенд-бај аранжмана са Србијом још једна потврда да је економија наше земље јака и стабилна и да су реформе које спроводимо исправне.
Сви наши макроекономски показатељи су добри. Осим што растемо најбрже у Европи, јавни дуг нам је у потпуности под контролом, далеко испод нивоа Мастрихта, предочио је он и додао да је стопа незапослености на рекордно ниском нивоу од 9,4 одсто у првом кварталу ове године, док је запосленост рекордно висока и износи 50,9 одсто.
Први потпредседник Владе је указао на то да су стране директне инвестиције на рекордно високом нивоу, нагласивши да се наставља побољшање квалитета живота грађана Србије кроз константна повећања њихових примања, односно кроз раст плата, пензија и минималне зараде.
Идемо ка циљу да просечна плата 2027. године буде 1.400 евра, а просечна пензија и минимална зарада по 650 евра, навео је Мали, најавивши да ће кроз план „Скок у будућност – Србија 2027“ бити реализована 323 пројекта широм Србије, у које ће бити уложено 17,8 милијарди евра.
Он је подсетио на то да се очекује да коначно добијемо и инвестициони рејтинг, што ће за нашу земљу значити боље услове финансирања, даљи раст БДП-а, привлачење нових инвеститора, отварање нових радних места, већа примања грађана и даље побољшање њиховог животног стандарда.
Иако је Србији након успешне треће ревизије стенд-бај аранжмана на располагању повлачење нових 400 милиона евра, ова средства се неће користити, што је још један од показатеља стабилности српских финансија.
Шеф Мисије ММФ-а Донал Мекгетиган је претходно похвалио макроекономске резултате Србије, опоравак раста, солидну фискалну позицију, текућу дезинфлацију, рекордно високе резерве и снажно тржиште рада.
Како су навели званичници ММФ-а, српска привреда добро напредује у оквиру програма који подржава Фонд, упркос изазовном глобалном и регионалном окружењу. Макроекономски резултати у 2023. години премашили су очекивања и очекује се да ће остати јаки у 2024. години.
Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда одобрио је Србији 19. децембра 2022. године 24-месечни стенд-бај аранжман, у износу од 290 одсто квоте наше земље у овој међународној финансијској институцији (приближно 1,89 милијарди специјалних права вучења, односно око 2,4 милијарде евра), као подршку договореном економском програму.
Истовремено, позитивно је оцењено спровођење економског програма у оквиру трећег разматрања Инструмента за координацију политика.
Први потпредседник Владе Србије је на састанку са директорком Међународног монетарног фонда Кристалином Георгиевом, који је одржан у априлу у Вашингтону, потврдио и договорио даљу сарадњу након истека постојећег аранжмана крајем године.