Наиме, највећи пријављени годишњи приход у Србији, тј. технички највећа плата износи око 1,7 милијарди динара тј. око 14,5 милиона евра. Практично ова особа у Србији је сваког месеца у просеку зарадила плату од око 1,2 милиона евра.
Пореска управа (ПУ) примила је 29.667 пријава за обрачун годишњег пореза на доходак грађана за 2023. годину, објавила је ПУ и навела да су обавезу пријављивања овог пореза имали грађани који су лане на име дохотка примили више од 4.26 милиона динара, односно од троструке просечне годишње плате у Србији.
Највише пријава, 19.675, поднела су физичка лица са територије коју покрива Одсек за координацију пореске контроле Београд, затим Нови Сад, 6.085 пријава, Крагујевац, 2.222 пријава и Ниш, 1.685 пријава.
Пријављени приходи за првих 100 подносилаца пореских пријава са највећим исказаним приходима крећу се у распону од око 100 милиона динара до око 1,7 милијарди динара.
Чак 69 одсто из ове групе су обвезници са територије коју покрива Одсек за координацију пореске контроле Београд, од чега је три одсто страних држављана.
Најчешћа пријављивана занимања су менаџер, директор, инжењер, економиста и правник. Од укупног броја пореских обвезника 90 одсто су мушкарци.
Из Пореске управе подсећају да се другу годину заредом, годишњи порез на доходак грађана обрачунава и плаћа по систему самоопорезивања, уместо по решењу пореског органа уз понуђену унапред попуњену пореску пријаву од стране ПУ.
Додају да оваква пракса пореским обвезницима значајно олакшава попуњавање и подношење пореске пријаве и смањује трошкове администрирања.
Пореске пријаве се подносе искључиво у електронском облику, преко портала Пореске управе еПорези, на Обрасцу PP ГПДГ.