Многе државе у Европи исплаћују 13. пензију својим најстаријим грађанима. Недавно је та тема дошла и код нас на ред. Ова врста помоћи државе исплаћивала би се оним пензионерима са најмањим примањима.
Милан Кркобабић, министар за бригу о селу, каже да то зависи од политичке воље и стања државне благајне. Кркобабић је раније навео да би се средства за “13. пензију” издвајала из буђжета, из средстава намењених за социјалну политику, а не из Републичког фонда за пензијско-инвалидско осигурање, тако да се не наруши постојећи систем ПИО.
Поред 13. пензије, говорило се и о увођењу социјалне пензије.
Министар за бригу о селу Милан Кркобабић раније у интервју за „Блиц Бизнис“ најавио је социјалну гарантовану пензију у складу са програмом “Скок у будућност – Србија ЕXПО 2027”.
– Та социјална гарантована пензија, која се исплаћује у око 100 земаља на свету, треба да буде једна врста народне надокнаде за одрицања, трпељивост и повређено достојанство једног броја људи који никада неће остварити пензију, а цео живот су марљиво радили – истакао је Кркобабић.
Он је још додао да ће ресорно министарство у наредном периоду започети прикупљање података о потенцијалним корисницима социјалне гарантоване пензије.
Око 200.000 Срба би примало социјалну пензију од минимум 100 евра
У Србији постоји око 200.000 људи старијих од 65 година који немају никаква примања. Такве категорије грађана у преко 100 држава света, између осталог и у Хрватској и Македонији, имају гарантована примања и она се исплаћују на 3 различита начина.
Како социјална пензија изгледа у свету погледајте на линку овде.
Шта је социјална пензија?
Социјална пензија подразумева месечну новчану помоћ државе у износу од око 100 евра. Она не би била реализована из пензионих фондова као „класична пензија“, већ би била исплаћивана као давање из посебног фонда који ће бити део потенцијалне нове социјалне политике у нашој земљи, речено је из ресорног министарства.