Најтоплији град у Србији и данас је била Ћуприја, где је у 15 часова температура ваздуха била чак 41 степен Целзијусов, док је 40 степени измерено у Смедеревској Паланци, а по 39 степена било је у више од десет градова широм земље. Многи се питају зашто су баш ова два града из дана у дан најтоплија, а климатолог Владимир Ђурђевић објашњава за Данас зашто је то тако.
Према његовим речима, има везе са географским положајем.
– Ако мало упростимо слику наше земље, оба града су на граници која, условно говорећи, раздваја брдско-планински јужни део наше земље и равничарски северни. Тако да, у оваквим ситуацијама када постоји прилив топлог ваздуха са југо-запада, југа или југо-истока, његово ‘пребацивање’ преко планина а затим спуштање низ заветрене стране, доводи до појаве фенског ефекта. Овај ефекат значи да док се ваздух спушта низ планинске обронке, додатно се загрева услед повећања притиска, јер вредност притисак је већа у подножју планине у односу на вредност на врху. Тако да, оба ова града су некако прва на ‘удару’ овог ефекта, а доднано су оба на ниским надморским висинама, у долинама река, па је из свих ових разлога изгледа њихова позиција више него добра да би се овај ефекат видео у пуном светлу – појашњава Ђурђевић.
Да имамо, како каже, гушћу мрежу метеоролошких станица, вероватно би исти ефекат видели у још неким местима, попут Јагодине, Велике Плане, Свилајнца итд.
Највиша температура ваздуха у Србији икада забележена је 24. јула 2007. године и то баш у Смедеревској Паланци, где је тога дана измерено чак 44.9 Ц. Ћуприја је била на другом месту са 44.6 степена. У Београду је било 43,6 степена.
На питање да ли ћемо овога лета превазићи тај рекорд из 2007. године климатолог Ђурђевић каже да су мале шансе да се деси у овом таласу.
– Да, мале су шансе да у овом таласу оборимо рекорд, а нису баш ни велике да се то деси до краја лета. Тако не може се искључити то као могући догађај, али тренутно нису велике шансе да се то деси овог лета. У сваком случају због будућих промена климе које су неизбежне и тај рекорд ће пасти у годинама које долазе, и то је савим сигурно – закључује он.
Подсетимо, Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ најавио је да се, на основу прогностичког материјала, очекује да топлотни талас траје до 17. и 18. јула на већини територије Србије, при чему ће максималне дневне температуре ваздуха бити и сутра у категорији веома оспасне и опасне појаве.
Максималне дневне температуре у домену опасне појаве биће на саверу земље, на подручју града Београда, као и у деловима североисточне Србије.
Веома опасни временски услови подразумевају озбиљно одступање микроклиматских и амбијенталних услова од оних у зони термалног комфора, што код људи представља повећану вероватноћу за наступање тежих манифестација топлотног среса, попут осипа, едема, синкопе, грчева, исцрпљења и топлотног удара.
Данас