Početna » Невреме погодило север Војводине – падао град величине лешника: Ћуприја горела на 42 у Смедеревској Паланци ништа боље

Невреме погодило север Војводине – падао град величине лешника: Ћуприја горела на 42 у Смедеревској Паланци ништа боље

Неколико насеља на северу Војводине - Бачке Винограде, Хајдуково и Хоргош, захватило је краткотрајно невреме. Јак пљусак са ветром и градом трајао је око пола сата. У Србији и данас веома топло. Највиша температура измерена је у 15 часова у Ћуприји 42 степена. Топло је и у Нишу, Лесковцу, Зајечару, Смедеревској Паланци, Крагујевцу Неготину, Великом Градишту где је измерена температура 39 степени. У Београду је у 15 часова било 36. Од петка најављено освежење.

Неколико насеља на северу Војводине – Бачке Винограде, Хајдуково и Хоргош, поподне је захватило краткотрајно невреме. Јак пљусак са ветром и ситнијим градом трајао је око пола сата.



Грађани из тих насеља на друштвеним мрежама објављују фотографије оштећеног воћа и поломљених грана у воћњацима.

Ћуприја рекордер у висини температуре

Највиша температура измерена је у 15 часова у Ћуприји 42 степена, наводи се на сајту РХМЗ-а.

Топло је и у Нишу, Лесковцу, Зајечару, Смедеревској Паланци, Крагујевцу Неготину, Великом Градишту где је измерена температура 39 степени. У Београду је у 15 часова било 36.

Тропске врућине широм Србије, грађани наводе да се расхлађују климом и на базенима

Тропске врућине већ недељама трају у Србији, а грађани махом наводе да врућине подносе тешко и да им клима уређаји олакшавају функционисање у најтоплијим деловима дана, али да су велики проблем тропске ноћи.

Грађани Београда наводе да им врућине тешко падају, да се квасе на градским фонтанама и избегавају да бораве на сунцу у најтоплијем делу дана.

Један грађанин престонице казао је за Танјуг да је истрениран да подноси врућину и да „није тако страшно“.

„Значи уђете мало тамо где је мање топло, па онда изађете и тако функционишете“, рекао је он и додао да високе температуре добро подноси, али да су његове омиљене температуре од минус пет до минус 20.

Како каже, клима уређај је користио док му није „уништио“ синусе.

„После тога радо бих, али одмах ми реагују синусу и после тога, у ствари, чекам да ово прође“, навео је.

Један суграђанин рекао је да се труди да када има слободно време посећује базене и да планира да касније данас оде на Аду циганлију.

„Трудим се да будем негде у хладу, да пијем што више воде кад су оволике врућине“, казао је он.

Једна Београђанка каже да се током врућина расхлађује на фонтанама и градским чесмама, и да базене посећује када има времена.

„Климу жена укључује, ја сам против климе јер није здрава, да се не лажемо. Само туширање, умивање“, навео је он.

Још један грађанин Београда казао је да се труди да избегава сунце у најтоплијем делу дана, али да због обавеза често није у могућности да то поштује.

Како наводи, два до три пута недељно посећује градске базене а клима уређај користи константно и да то – није добро.

„Од јутрос и грло, нос, али шта да се ради“, рекао је он.

Један саговорник, који живи у Канади а овде борави тренутно, рекао је да се током дана труди да буде у хладу или у климатизованим просторима.

„Јуче смо се возили аутобусом, који иде до аеродрома, радила је клима али није могла ништа против 42 степена напољу, тако смо се у сауни лепо провели“, рекао је он за Танјуг.

Грађани Ниша кажу да такође се жале на високе температуре и наводе да им утичу на сан, исхрану али и на психу.

Једна суграђанка каже да врућине утичу и на психу и да тешко ради, ноћу се теже спава јер су тропске ноћи

„Носим воду свуда са собом“, рекла је једна грађанка Ниша.

Један суграђанин је, ипак, истакао да обожава врућине и да му високе температуре не сметају.

Грађанка Ниша наводи да највише времена проводи под климом и избегава да излази из куће осим када иде на посао.

Један суграђанин казао је да високе температуре јако тешко подноси, а како је изјаву за Танјуг дао испред Дома здравља, навео је да то показује да се не осећа најбоље.

Грађани још наводе да велике врућине утичу на сан и на исхрану.

Једна суграђанка навела је да ноћу не може да спава од врућине, а да се током дана крије где год може.

У Чачку су грађани такође наводили да тешко подносе врућине, мада је неколико њих за Танјуг рекло да по високим температурама ипак може да функционише нормално и да се расхлади.

Једна грађанка казала је да се преко дана углавном налази у климатизованим објектима и да не проводи превише времена на сунцу јер зна да „ошамути“.

Један суграђанин казао је да у суштини воли лето, али да су ове температуре превисоке.

„Расхлађујем се као сви остали, клима, течност и то је то“, рекао је он.

Грађанка Чачка рекла је за Танјуг да климу користи али да се због проблема са синусима прибојава, стога пази да разлика у температури не буде исувише висока.

„Сад је клима неопходна, с обзиром на високе дневне температуре али колико смо видели и у току ноћи су високе температуре и без климе се једноставно не може“, казала је она.

Њена суграђанка, међутим, наводи да јој високе температуре не сметају, да је стално у покрету.

„Стварно ми не смета ништа и на 50 степени. Расхладим се, уђем у базен са мало хладнијом водом, окупам се,  изађем и идем даље“, наводи она.

Наранџасти метео-аларм у више од десет градова

Више од 10 градова у Србији у биометеоролошкој прогнози Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ за данас обележено је наранџастом бојом, која означава опасне временске услове, док су Кикинда и Вршац означени црвеном бојом, која означава веома опасне временске услове.

Према наводима из биометеоролошке прогнозе, максимална температура у Кикинди и Вршцу достићи ће 38 степени.

Како се наводи, веома опасни временски услови представљају повећану вероватноћу за наступање тежих манифестација топлотног стреса, попут топлотног осипа, топлотног едема, топлотне синкопе, топлотних грчева, топлотне исцрпљености и топлотног удара.

Препоручује се често мењање чисте и суве одеће, смањење интензитета физичке активности, редован унос течности у организам, односно чаша воде на 20 минута.

На сваку појаву конфузности, несвестице, изразито топле и суве коже неопходно је потражити хитну лекарску помоћ.

Наранџастом бојом означени су Београд, Бечеј, Палић, Зрењанин, Нови Сад, Велико Градиште, Смедеревска Паланка, Ћуприја, Крагујевац, Крушевац, Неготин, Зајечар и Ниш.

Када је реч о опасним временским условима, наводи се да је реч о временским условима који би могли да представљају ризик по здравље, да услове повећану вероватноћу за наступање различитих манифестација топлотног стреса, нарочито код осетљиве популације (деца, труднице, стари и хронично оболели).

Као мере заштите наводе се ношење одеће од лаганих материјала светле боје, редовна рехидратација организма током целог дана, као и то да старији теже кућне послове обављају ујутру или увече те да не напуштају климатизовани затворени простор без преке потребе током трајања повишене спољне температуре.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept