Хенли промовише свој Passport index као оригинално и најауторитативније рангирање, а кључни критеријум јесте број дестинација које власник пасоша може да посети без потребе да прибавља визу.
Да је српски пасош 34. у свету ипак треба узети са резервом јер бројне позиције дели више земаља. Примера ради, на најновијој листи друго место деле пасоши пет држава, а треће пасоши њих седам.
Због таквог начина рангирања, иако је Србија званично на 34. месту, испред нас су заправо пасоши чак 71 државе тако да смо негде око трећине табеле, а не у самом врху.
Подаци показују да смо ову позицију заслужили јер наши грађани могу да уђу у 140 држава без визе или визу могу добити на граници.
Регион углавном испред нас
Такође, Србија је доста далеко од развијенијих земаља региона. Тако је најбоље пласирана Грчка која је шеста односно 22. укупно. Следи Мађарска која с још неколико држава дели седму позицију, али је фактички 24.
Када је реч о бившим југословенским републикама најбоља је Словенија на 10. позицији (35. укупно са 184 земље у које њени грађани могу да иду без визе), а одмах иза је Хрватска на позицији 11. Високо котирани су и румунски и бугарски пасош који деле 14. позицију.
Нешто лошије од Србије су Црна Гора и Северна Македонија (деле 41. позицију на листи односно 81. укупно, са 128 дестинација доступних без визе). Албанија и Босна деле 43. позицију са 123 дестинације без визе, а у укупном рангирању су на 89. месту од 199 држава и територија.
Иначе, друштво Србији праве Доминика, Макао, Перу, Тајван, Ел Салвадор, Гватемала, Колумбија, са сличним бројем територија којима њихови грађани могу да приступе без виза.
Методологија
Хенли и партнерс су нову листу објавили пре два дана. Како је објашњено у њиховој методологији, ажурира се на месечном нивоу тако да се позиције мењају и унутар исте календарске године. Рангирање обухвата 199 различитих пасоша и 227 дестинација.
Податке прикупљају од Међународне управе за ваздухопловни транспорт (ИАТА) и то је основа индекса, који се допуњава и проверава на основу јавно доступних података, извора владиних података, као и података великих медијских кућа. Помно се прате и евентуалне промене политика око виза.
Пасоши добијају један поен за сваку дестинацију где није потребна виза, а поен могу да добију и ако на уласку у земљу може да се прибави виза, боравишна дозвола или електронска потврда.
Међутим, ако је виза потребна или ако мора да се добије пре поласка, скор је нула.
Иако Европска унија и Велика Британија уводе нову врсту електронске ауторизације, Хенли ће пут европске земље ипак посматрати као „виса-фрее“, насупрот земљама које одобравају визу електронским путем. То објашњавају чињеницом да ЕУ то не сматра визом и да ауторизацију морају да прођу само грађани земаља којима није потребна виза за улазак на територију уније.
Сингапур први
Први пут пасош Сингапура се издвојио на врху листе. Претходних година или делио прво место с Јапаном или је био други. Грађани Сингапура без визе могу на 195 дестинација. Иза су Немачка, Јапан, Француска, Италија и Шпанија са скором 192. На зачељу је Авганистан са само 26 безвизних дестинација за путовање (једна мање него пре шест месеци и најнижи број откад постоји индекс), а мало бољи су Сирија, Ирак, Јемен и Пакистан.
Највећи напредак остварили су Уједињени Арапски Емирати с чијим пасошем је 2006. када је објављен први индекс могло да се путује на само 33 дестинације без визе, а сада на чак 185 због чега је сада ова држава ушла у Топ 10.
„Општи тренд у последње две деценије иде као већој слободи путовања, а глобални просек дестинација на које путници могу да иду без виза готово је дуплиран са 58 у 2006. на 111 у 2024”, уизјавио је Кристијан Келин, председник Хенли и Партнерс и креатор индекса пасоша. „Међутим, јаз у глобалној мобилности између оних на врху и дну индекса је сада већи него што је икада био, јер грађани првопласираног Сингапура могу да путују на 169 дестинација више без визе у односу на грађане Авганистана“.