Početna » АМБРОЗИЈА ПОЧЕЛА ДА ЦВЕТА Ово су симптоми, а ево како да се заштитимо! Алерголог: Време је да се КРЕНЕ С ТЕРАПИЈОМ

АМБРОЗИЈА ПОЧЕЛА ДА ЦВЕТА Ово су симптоми, а ево како да се заштитимо! Алерголог: Време је да се КРЕНЕ С ТЕРАПИЈОМ

Један од најагресивнијих алергена – амброзија, почела је полако да цвета.

С њом цветају и алергије, од којих пати више од 20 одсто грађана Србије. Како да се заштитимо од једне од најпознатијих и најопаснијих алергених биљака на свету?

Симптоми алергије на амброзију се манифестују кијањем, пецкањем и сузењем очију, запушеношћу и цурењем из носа, као и отежаним дисањем са осећањем недостатка ваздуха. Особе које знају да су осетљиве на ову коровску биљку већ треба да се јаве свом лекару, саветује алерголог др Жикица Јовичић.



Време је да се крене са терапијом, пошто је амброзија полако почела да цвета. Препорука је да се не чека да се симптоми развију до краја, јер је онда теже вратити их на почетак, односно ставити под контролу. Потребна је већа количина лекова него када се почне на време са терапијом, а то је и за пацијента много боље и елегантније, објашњава доктор.

Без обзира да ли сте дугогодишњи пацијент и већ знате шта вам прија, а шта не, пре сезоне ипак поразговарајте са алергологом, а посебно ако сте претходне године и поред лекова имали симптоме.

Има ли спаса?

Особе алергичне на амброзију требало би што мање времена да проводе у природи, јер ове биљке има свуда. Такође немојте не излазите у шетњу у току преподнева до 9 сати, поготову када је топло и ветровито, јер је тада концентрација полена у ваздуху највећа.

– Тешко је извести ове препоруке када радите, али ко може, било би идеално да остане код куће, посебно ујутру. Помаже и ношење маски, које не морају да буду тако густог ткања, као оне против вируса и бактерија, а представљају физичку баријеру. Када дођете кући промените гардеробу и истуширајте се. Ко има могућност може да угради филтере у клима уређаје, код куће и у колима, то више није толико „скуп спорт“, поручује доктор.

Треба проверити колико је терапија од прошле године имала своју делотворност, да ли треба нешто додавати и у ком ритму. Дакле, треба направити план за ову сезону, наводи он.

Шта све помаже?

Код алергије на амброзију се почиње од антихистаминика које по општој препоруци пацијенти могу и сами да користе и за већину њих они су довољни. Следећи корак су инхалациони кортикостероиди, постоји читава серија лекова, али њих немојте узимати на своју руку, опомиње доктор.

Паковање од десет таблета (антихистаминика) је одлука фармацеутских кућа, иначе могу слободно да се узимају свакодневно током целе сезоне, без страха. С друге стране, обавезно треба нагласити да капи за нос (деконгестиви) не смеју да се користе дуже од три до пет дана, јер онда сами по себи стварају проблем, категоричан је др Јовичић.

Идеалан кандидат за имунотерапију је млађа особа која је сензибилна на један алерген и код које симптоми краће трају, што је ређи случај. Међутим, може се пробати и код свих других пацијената.

Са имунотерапијом, која је показала значајну ефикасност, се не започиње док се не заврши сезона цветања амброзије, што је у нашим крајевима око 20. октобра. Уколико је започета, с њом се редовно наставља, а од новина треба поменути да је у Србију стигла и у облику таблета, напомиње доктор.

Курир



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept