Светски дан борбе против рака плућа обележава се сваке године 1. августа. Како се наводи у саопштењу Удружења грађана за борбу против рака плућа “Пуним плућима”, пилот пројекат скрининга на рано откривање рака плућа прво је кренуо да се спроводи у Институту за плућне болести Војводине у Сремској Каменици.
Ова здравствена установа већ више од три године на подручју АП Војводине код високоризичних особа спроводи програм раног откривања рака плућа, што нас сврстава у прву државу западног Балкана која је увела овај скрининг за своје грађане. До сад је урађено више од 9.000 прегледа на нискодозном скенеру, а код 1,8 одсто њих, односно код око 100 суграђана откривен је карцином плућа.
Oд најчешћег и најсмртоноснијег карцинома годишње оболи готово 7.000 људи, а битку изгуби више од 5.000 особа
– Држава је доста тога урадила за пацијенте који се лече од рака плућа набавком додатних скенера, бронхоскопа, али и на проширењу индикација за добијање савремених терапија. Ипак, када се ради о превентиви мало тога је урађено. Као удружење се залажемо да се покрене скрининг на рано откривање рака плућа на територији читаве земље – истакла је Оља Ћоровић, из Удружења пацијената за борбу против рака плућа “Пуним плућима”.
Ћоровић је истакла да су потребе за тим огромне, а поготову што то подржава велики број пацијената и чланова њихових породица, сматрајући да скрининг треба да буде обавезан за грађане у ризику.
На свака два сата у Србији једна особа премине од карцинома плућа, а један од најважнијих предуслова успешног лечења, је рано откривање рака плућа. Како се додаје у саопштењу, то тренутно у Србији није случај, јер се код више од 70 одсто пацијената открије у последњем стадијуму, када су шансе за успешно излечење готово исцрпљене. Карцином плућа је подмукла болест, јер у тренутку када се осете први симптоми, већина болесника је већ у метастатском стадијуму болести. Симптоми у почетку могу да буду врло неспецифични кашаљ који дуже траје и не пролази на примену антибиотика, пролонгирано фебрилно стање, малаксалост, губитак апетита, болови у грудима. Додатни проблем представља чињеница да већину болесника који оболе од карцинома плућа, представљају пушачи који су већ навикли на кашаљ и искашљавање и то их завара.
Како је истакао директор Клинике за плућне болести УКЦ Србије Михаило Стјепановић један од најважнијих предуслова успешног лечења карцинома плућа је рано откривање.
– Зато је Србији преко потребан скрининг на рано откривање ове подмукле болести. План нам је да од јесени кренемо са пројектом. У почетку, скрининг ће се обављати у Београду, а касније ће се проширити и на остатак земље. Ове године смо заједно са Удружењем пацијената “Пуним плућима” урадили истраживања са пацијентима оболелим од рака плућа о њиховој информисаности, превенцији, скринингу и лечењу рака плућа у Србији – рекао је он. Стјепановић је додао да је охрабрујућа вест што је скоро половина испитаника одмах након првих симптома отишло код лекара, не чекајући да пролази време.
Дневник