Ових дана се килограм живе стоке пазари за 350 до 400 динара, док је с пролећа она достизала и 1.000. Тада се прасе тежине 10-12 килограма није могло купити јефтиније од хиљадарке по килограму, док тежа, од 20 до 25 килограма, су ценили између 700 и 800 динара.
Свињски бут без костију је једно од најпродаванијих меса и сада се може купити од 680 до 850 динара. Раније је у неким месарама достизао и 900 динара.
Свињска плећка без костију је нешто повољнија и креће се од 600 до 750, а сличну цену има и врат са костима, док за најфинији део – филе треба издвојити од 950 до 1.300 динара. Домаћице које желе да пазаре свињетину за печење у комаду сада је по килограму плаћају од 750 до 1.200 динара.
“Овакав тренд појефтињења ће се наставити највероватније до јесени, а главни разлог је тај што су Кинези забранили извоз меса из Европе, па се појавио вишак на тржишту. Да не би пропало сада се полако спуштају цене, а трговци своју зараду од 30 и 50 одсто сада спуштају на 20. Због тога је пала и цена живе стоке и живине. Једино право решење да имамо своје кланице, да наши фармери више раде. Месо би било здравије и још јефтиније када би фармери имали своје продавнице. Србија има огроман број удружења произвођача говеда и свиња, а реално нам требају једно или два, али је зато све мање правих произвођача. Наша земља има вишкове хране само треба да се мало боље организујемо”, каже проф.др Витомир Видовић са Академија инжењерских наука Србије.
Износи прасетине варирају од пијаце до пијаце, па се тако разликује цена у Војводини од оне у јужној или западној Србији. Није исто ни да ли купујете у истом граду, а такође зависи и од понуде током године.
еспресо.рс / Курир