Kontroverzna eksploatacija prirodnog gasa iz podmorskog nalazišta kod nemačkog severnomorskog ostrva Borkum sve je izvesnija, pošto je nadležno pokrajinsko telo odobrilo taj projekat.
Služba za rudarstvo, energetiku i geologiju (LBEG) severne pokrajine Donja Saksonija saopštila je u sredu da je holandskoj energetskoj kompaniji ONE-Dyas izdala na 18 meseci dozvolu za bušenje na morskom dnu.
Eksploatacija gasa će prestati ako se ispostavi da Nemačkoj više nije potreban prirodni gas kao energent, prema toj dozvoli i dogovoru.
Naime, Nemačka planira da zbog smanjivanja emisije ugljen dioksida ubrza primenu obnovljivih izvora energije, kao što su solarna i energija vetra.
Predsednik LBEG Karsten Milenhajmer (Carsten Mühlenmeier) izjavio je da je upotreba gasa iz sopstvenih nalazišta znatno manje štetna za klimu od korišćenja uvoznog gasa.
ONE-Dyas namerava tokom ove godine da počne ekstrakciju sa gasnih polja kod Borkuma i blizu holandskog osrtva Širmonikog. Planira se bušenje na dubinama od 1,5 do 3,5 kilometara.
Ekološke organizacije i stanovništvo u Nemačkoj i Holandiji protive se tom projektu. Neformalna organizacija Petkom za budućnost nedavno je zbog toga održala proteste na Borkumu i pred zgradom pokrajinskog parlamenta u Hanoveru.
Nemačko ekološko udruženje DUH najavilo je da će se obratiti pravosuđu ako pokrajina odobri projekat.
Brinu, kako navode, ne samo zbog uticaja projekta na klimu, nego i na nacionalni park Vadensko more, koji se proteže na teritoriji Nemačke i Holandije, a koji je na listi svetske baštine UNESKO.
I savezno ministarstvo za zaštitu životne sredine je uoči odluke pokrajinskih organa saopštilo da ima rezerve i da u kontekstu zaštite mora sa zabrinutošću gleda na taj projekat.