У току су активности усмерене на остваривање контаката са наведеним фирмама у Сједињеним Америчким Државама како би се оне још једном подсетиле на своју обавезу одређивања представника у Србији, у складу са Законом о заштити података о личности, односно како би уједначиле третман грађана Србије са грађанима Европске уније, имајући у виду да је употреба података о личности грађана ЕУ од стране компаније Мета за ове сврхе одложена, наводи се у саопштењу Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности.
Поред наведеног, у току су активности усмерене ка остваривању контаката са Комисијом за заштиту података Републике Ирске као телом за заштиту података о личности у чијој територијалној надлежности се налазе компаније „Meta Platforms Ireland Inc.“ и „Twitter International Unlimited Company“, као руковаоци података о личности.
Правни оквир заштите података о личности Републике Србије као кандидата за чланство у Европској унији је у потпуности усклађен са Општом уредбом о заштити податка Европске уније (ГДПР), тако да ће се Повереник са истим циљем обратити и Европском одбору за заштиту података (ЕДПБ).
Поменута организација, у којој Република Србија има статус посматрача, окупља сва надзорна тела за заштиту података о личности држава чланица Европске уније.
Како се наводи, у Сарајеву ће се 4. септембра одржати састанак Повереника Милана Мариновића и заменице Повереника Сање Унковић са директором Агенције за заштиту личних података у Босни и Херцеговини и председником и члановима Савјета Агенције за заштиту личних података Црне Горе.
Циљ састанка ће бити координисање заједничког деловања три надзорна органа за заштиту податка о личности да би се трајно решио овај проблем.
Компанија Мета је 26. јуна ажурирала своју политику приватности по којој све објаве, коментари, фотографије и видео спотови, као и лични подаци који објаве корисници преко Фејсбука, Инстаграма и других Метиних апликација могу да се искористе за обуку вештачке интелигенције (АИ), пренели су медији.
Све је прошло без најаве и објашњења, тако да милиони корисника у Србији и на Западном Балкану немају ни информације о новој Метиној политици.
Држављани Европске уније су, за разлику од корисника на Западном Балкану, приликом пријаљивања на платформе добили упозорење да се Метина политика приватности мења, као и опцију да своје личне податке изузму из обуке АИ.
Ситуација је додатно закомпликована чињеницом да Мета није ни именовала свог представника у Србији нити у земљама Западног Балкана.
(Танјуг)