Међутим, као блажи облик, али и даље нелегалан, појавиле су се и медицинске услуге које поручујете на исти начин као и храну из ресторана. На друштвеним мрежама се неретко појаве огласи у којима се нуди кућна нега, али и инфузија, терапија и анализе у вашој кући или стану.
Кућна инфузија добија све више на популарности и медју младима, који на тај начин, како кажу, покушавају да преброде тешке и напорне дане или непроспаване ноћи.
На ову тему у јутарњем програму Курир телевизије говорили су доктор Александар Стојановић, директор Дома здравља из Ниша, као и имунолог, проф. др. Борислав Каменов.
Доктор Стојановић је најпре говорио о огласима на друштвеним мрежама који нуде витаминску инфузију и крвне анализе на кућној адреси грађана и истакао да за овим алтернативама нема потребе, као и колико је важно да овакве терапије изводе квалификовани лекари, који су грађанима доступни на подручју целе земље.
– Добијати третмане ван установа које су Дом здравља, службе изабраног или приватног лекара је велики ризик, као и добијати инфузију за коју ко зна шта је у њој и ко је даје – рекао је Стојановић, и додао:
– Људи покушавају да нађу решење за хроничан умор, и неко се досетио да им да инфузију, која наравно решава проблем, али на кратке стазе. То није решење проблема већ решење последица. Њему је након инфузије боље и пацијент мисли да може тако стално.
Доктор Каменов је потом истакао да и витамини могу да направе проблем, али да то све може да се спречи прегледом лекара.
– Добијањем инфузије поред онога што треба, ви можда унесете и нешто што не треба, можете много пореметити свој организам. Давање инфузије никада није решење проблема, већ критичне ситуације – испричао је Каменов.
Дотакао се пацијената који су у веома лошем стању:
– Они који имају хроничан умор, немају снагу, даве се, имају црвене дланове, обложен језик, подочњаке, велики број људи који имају повишен крвни притисак. Велики број пацијената има огроман недостатак витамина и минерала – рекао је Каменов.
Стојановић је закјучио да превенција није узимање инфузије, већ се она мора десити много раније.
– Све што радите на своју руку није добро. Превенција није узимање инфузије, већ се превенција мора много раније десити, а најбоља превенција је наћи узрок, што се ради доласком у здравствену установу – поручио је директор Дома здравља из Ниша.
курир.рс