Да ли ложач котла, радник на изради лепка или пекач креча може сам себи да уплаћује стаж и то за ове послове који се рачунају са увећаним стажом? Односно са бенефицијом код којих се година рачуна 14, 15 или 16 месеци, зависно од тежине посла.
Управо је то био повод да се један наш суграђанин из Трстеника, који у октобру пуни 51 годину и који је радио разноразне послове јави са циљем да пита може ли се увећани стаж уплаћивати самостално или не. Чуо је даје могуће да се пензионише и са 50 година ако је радио најтеже послове и да има и већу пензију.
Десет година је радио као рачуновођа и за то има регулисан стаж, али када је то предузеће пропало, да би имао какву-такву пензију, почео је да ради и најтеже послове. И данас је исто. Последњих пет година пече креч и за то добија новац на руке, тако да му се тај стаж нигде не види, а он би да настави да уплаћује и ако може и ретроактивно, јер како се информисао, за то би имао бенефицију. Пре тога је радио на сечи шума, а и скоро годину дана и као машинбравар. За те послове је био пријављен, али не зна ни да ли се они рачунају с бенефицијом или не и када би заправо могао у пензију.
У Фонду за пензијско и инвалидско осигурање (Фонд ПИО) кажу да актуелни пензијски закон тако нешто не предвиђа и да би се остварило право на стаж осигурања са увећаним трајањем морају да се испуне специфични услови. Право на такозвани бенефицирани стаж не може се остварити кроз укључивање у обавезно осигурање по основу члана 15 Закона о ПИО. Самосталном уплатом доприноса по члану 15 Закона о ПИО може се остварити само стаж осигурања који се рачуна са ефективним трајањем.
Сходно члану 52 Закона о ПИО, стаж осигурања са увећаним трајањем имају осигураници који раде на нарочито тешким, опасним и за здравље штетним радним местима, тј. пословима на којима се после навршења одређених година живота не може успешно обављати професионална делатност, или на којима због природе и тежине посла физиолошке функције опадају у тој мери да онемогућавају њено даље успешно обављање.
Услов је да су на радним местима, односно на пословима ефективно провели укупно најмање 10 година, односно укупно најмање пет година ако је утврђена инвалидност.
Како је предвиђено Законом о ПИО, за остваривање права на старосну пензију, уз испуњење услова по годинама живота, неопходно је да осигураник има најмање 15 година стажа осигурања за који су плаћени доприноси, а за инвалидску пензију, осим утврђеног потпуног губитка радне способности, потребно је да осигураник има најмање пет година стажа осигурања.
У случају услова за остваривање права на инвалидску пензију, изузетак су осигураници код којих је инвалидност настала пре 30. године живота – до 20. године потребна је најмање једна година стажа осигурања, до 25. године – две године стажа осигурања, а до 30. године три године стажа осигурања.
Уплатом доприноса по члану 15 Закона, лице може остварити ефективни стаж као основ за остваривање права на пензију.
– Укупан стаж као основ за остваривање права на пензију може се остварити и само на основу самосталне уплате доприноса по члану 15 Закона, а може и у збиру са стажом оствареним по другом основу осигурања (запослење, самос- тална делатност, пољопривредна делатност) – закључују у пензијском фонду.