Početna » Савет који кружи интернетом веома опасан, огласила се струка: Три бебе се гушиле због исте грешке родитеља

Савет који кружи интернетом веома опасан, огласила се струка: Три бебе се гушиле због исте грешке родитеља

До аспирирања млека долази и ако бебе узму више млека него што би требало, јер немају свест о томе колико им је довољно

У последње време мајке широм Србије чуле су за савет да новорођенче треба да спава на леђима, иако је пре неколико година ова пракса била строго забрањена.

Педијатри и доктори не знају одакле је тај савет потекао и због чега, јер како кажу за „Блиц“, тај начин спавања може довести до аспирирања млека код бебе, које је врло опасно. Јуче су у Хитној помоћи у Београду примљене чак 3 бебе које су аспирирале млеко, а лекари кажу да разлог може бити неправилна позиција у којој беба спава уз још једна грешку родитеља – да тако стављају бебу у кревет а да она није подригнула након јела.




Како за „Блиц“ наводи педијатар Дејан Јонев, пре свега, најбитније је да беба подригне након храњења. Како каже, беба не би требало ни да се стави у креветац пре него што прође 20 до 30 минута од узимања млека.

„Беба мора да се храни у наручју, са уздигнутом главицом, а не у лежећем положају јер тако може да се загрцне. Након храњења 20 минута до пола сата треба сачекати да беба подригне, јер ако је ставите на спавање пре подригивања, садржај може да се врати и да дође до аспирирања. Кад је ставите да спава, може чак мало и да јој се одигне главица“, појашњава Јонев за Блиц.

Додаје да до аспирирања млека долази и ако бебе узму више млека него што би требало, јер немају свест о томе колико им је довољно.

Најправилније је да беба спава на боку

Каже да је најправилнији начин спавања бебе на боку, међутим, често се дешава да се беба током сна окрене сама на леђа.

„Ми саветујемо да беба спава на боку, али многе мајке нам се јављају и кажу да беба неће да заспи у том положају. Сама се окрене на леђа или чак и на стомак. Покушале су и са подметањем пелена, пешкирића… Ипак, беба се окрене. Због тога, најсигурније је да беба подригне, па да је онда успавамо, јер у том случају не може да се загрцне, нити да дође до озбиљнијих последица уколико се окрене на леђа“, појашњава саговорник.

„Ако спава на леђима може доћи до гушења“

Професор доктор Нада Давидовић Доброта логопед, наводи да је врло важно да беба спава на боку, не само јер када је на леђима може доћи до гушења, већ и због каснијег развитка говора, усне дупље, језика…

Она за „Блиц“ објашњава да је најбитније да се беба доји мајчиним млеком, а чак до 6 месеци старости не би требало да пије воду. Такође, описује и положај у ком беба треба да буде да би правилно „бљуцнула“, односно избацила вишак попијеног млека.

„Увек после подоја или храњења на флашицу, беба треба да се подигне и благо јој се стави рука на стомак, јер приликом храњења она прогута и ваздух. Такође, при дојењу, дешава се да беба заспи, па и у том случају уђе ваздух. Након што подригне, беба се ставља у креветац на бог, глава мало на страну, а иза леђа јој се ставља пешкир да се не би окретала јер млеко поново може да крене на уста“, наводи она.

Она додаје да је веома битно пре спавања и да се беба окрене потрбушке на мајчиним рукама, због потенцијалних проблема са гасовима након храњења.

Како је дошло до тога да се младим мајкама саветује да беба спава на леђима

Она додаје да није информисана како је дошло до тога да се мајкама саветује да беба спава на леђима, јер тада беба отвара уста, млеко може да крене напоље, а дете можда не дише добро, те може доћи до компликација.

Ипак, многи популарни сајтови о нези беба саветују да беба спава на леђима, а као разлог за то наводе студију Америчке академије за педијатрију, у којој стоји да је овај начин најсигурнији начин за спавање. Студија је објављена 2020. године, након чега ју је пренела и већина домаћих сајтова посвећених младим мајкама.

Са друге стране, већина младих мајки са којима смо разговарали наводи да такав савет нису добиле у породилишту, већ да су на њега могле да наиђу искључиво путем интернета.

„Никада ми у породилишту није саветовано да окренем бебу на леђа, речено ми је да беба искључиво спава са стране, као и да је ротирам са једне на другу страну, да би се главица равномерно развијала. То сам и практиковала током првих месеци и никада нисам имала проблема“, наводи Београђанка К. Б. за „Блиц“.

Положај спавања важан и за каснији развој детета

Др Давидовић Доброта додаје и да је положај спавања на боку изузетно битан фактор и у каснијем развоју детета. Утиче на говор и развој усне дупље, као и целе главе.

„Облик главе бебе је лепши ако спава на боку, далеко бољу функцију говора дете има ако се храни млеком мајке, као и ако спава на страни, ако са њом причате, певате јој, већ од првих дана јер деца од рођења опонашају. Битно је да је беба чиста, сува и намирена, као и да подригне пре него што је ставите у креветац, јер је тад мирна и може да прати ваше понашање. Дете се стимулише од рођења, а не касније са 3, 4 године“, појашњава логопед.

Ипак, према њеним речима, након 3 месеца беба ће сама почети да се окреће и спава на леђима, што је сасвим природно.

Подсетимо, лекари Хитне помоћи у Београду имали су пре 2 ноћи неуобичајено тежак задатак – чак три позива су примљена због три бебе са аспирацијом млека, стања које може бити изузетно опасно, навела је др Ивана Стефановић, која је том приликом упозорила да беба никако не треба да спава на леђима.
Блиц



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept