Početna » 7 примера лошег понашања која родитељи треба што пре да исправе код деце

7 примера лошег понашања која родитељи треба што пре да исправе код деце

Лоше понашање може се појавити код деце свих узраста из различитих разлога.

Важно је на време у корену сасећи таква понашања и практиковати позитивне стратегије дисциплиновања док су деца још мала како би спречила да се понашање погорша. Ако се ваше дете понаша безобразно, треба открити проблем пре него уђе у адолесценцију, јер касније ће бити пуно теже.

Ево неколико уобичајених понашања на која треба пазити и савети како их решити.



Непристојност

Када дете често показује недостатак поштовања према родитељима или другим одраслим особама, то може бити знак дубљег проблема. Ако с вама или неким другим одраслим особама непристојно разговара, потребно је да што пре поразговарате с њим и покушате да схватите зашто се тако понаша. Уместо да одмах прекинете такво понашање, покушајте да сазнате разлог њиховог незадовољства. Прилагодите уљудно понашање у својој комуникацији с дететом, као и с другим људима у његовој присутности, како би дете могло да учи на вашем примеру.

Пркос

Ако дете намерно игнорише ваше захтеве или неће да уради оно што сте га замолили, важно је да одмах интервенишете. Одведите га, дајте му времена да се смири, и објасните му зашто је важно слушати и поштовати друге. Омогућите му простор у којем може вежбати слушање, а ако и даље одбија, подстакните га да вам објасни како се осећа и зашто му је тешко да слуша.

Мисли да може имати све

Иако је природно да родитељи желе својој деци да пруже све што желе, претерано угађање може имати негативне последице. Како бисте избегли размаженост, омогућите детету да кроз разне задатке или уштеђевину заради за ствари које жели, а нису му нужне. Учите их захвалности и помозите им да развију осећај за помагање другима.

Испади беса

Испади беса су донекле схватљиви код мале деце, али када дете од пет или шест година има такве нападе, важно је да већ у том добу почне учити како да контролише фрустрације. Ако дете доживи тантрум, замолите га да оде на мирно место док се не смири. Нека деца ће требати помоћ, а ви им можете помоћи тако што ћете остати присутни и бити смирени. Када се дете смири, разговарајте с њим о томе зашто такво понашање није корисно и како може боље поступити у будућности, преноси Парентс.

Насиље

Родитељи се често брину да би њихово дете могло постати жртва насиља, али једнако је важно пазити на знакове да дете постаје насилно према другима. Ако сумњате или сазнате да ваше дете задиркује или злоставља другу децу, одмах разговарајте с њим и објасните зашто је такво понашање неприхватљиво. Покушајте да схватите зашто се тако понаша и нагласите колико је важно показивати емпатију према другима.

Лагање

Сва деца понекад лажу. Ако приметите да дете често лаже, одмах предузмите кораке како бисте открили узрок таквог понашања. Објасните му да лагање може нарушити односе и поверење те му помозите да разуме важност искрености.

Варање

Млађа деца често варају из жеље за победом, било да је реч о игри или некој другој ситуацији. Међутим, старија деца, која боље разумеју разлику између исправног и погрешног, могу свесно да варају, чак и у озбиљнијим ситуацијама, попут школских тестова. Разговарајте с дететом о томе како варање умањује њихов успех и нагласите важност поштене игре.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept