Ово је десета Европска недеља спорта на нивоу ЕУ, а овај пројекат, који је покренут од стране Европске комисије, обележава се многобројним спортским и едукативним догађајима широм Европе током последње недеље септембра.
Циљ је промоција спорта и подстицање грађана да се баве физичком активношћу, и то без обзира на године или физичку спремност, као и едукација људи о здравом начину живота.
Национални координатори за Србију су Министарство спорта и Олимпијски комитет Србије, а догађај је суфинансиран средствима ЕУ.
Министар спорта Зоран Гајић рекао је тим поводом да Европска недеља спорта има посебан значај у борби за то да се што више људи, нарочито младих, определи за здраве стилове живота.
Гајић је истакао да је задатак носилаца власти да усвоје и имплементирају јавну политику којом ће се омогућити младима да развијају позитивне ставове према бављењу спортом и физичким активностима, и то у складу са Европском повељом и Европским етичким кодексом.
Министар је навео да је отпочео процес израде стратегије развоја спорта за период 2025–2035. године, у којој ће један од посебних циљева управо бити усмерен на значај бављења спортом у циљу подизања унутрашњих капацитета свих грађанки и грађана Србије.
Србија ће током одржавања Европске недеље спорта у правом смислу те речи бити део Европе и, као и увек, делићемо вредности Европске уније које ће се видети кроз активности које ће бити организоване у градовима широм Србије, додао је он.
Током Европске недеље спорта широм Србије биће организовано више од 150 спортских догађаја на преко 40 локација.
У сарадњи са Савезом за школски спорт, биће организован „Школски спортски данˮ у Панчеву, Алексинцу, Лесковцу и Параћину, као и активација „Буди активан и креативанˮ, која ће у Европску недељу спорта укључити бројне руралне школе широм Србије.
Током Европске недеље спорта, кроз изложбу „Пут правих вредностиˮ, која ће бити уприличена у Градском музеју Сомбора од 24. септембра до 10. октобра, посетиоци ће имати прилику и да се упознају са историјатом олимпијског покрета.
За шест година реализације овог пројекта, Олимпијски комитет Србије је, у сарадњи са великим бројем партнера и у координацији са Министарством спорта, анимирао и активирао више од 200.000 грађана у Србији.