уторак, новембар 5, 2024
Početna » Игре на срећу у Србији – колики је број зависника и где смо у односу на ЕУ

Игре на срећу у Србији – колики је број зависника и где смо у односу на ЕУ

У последње време, све је израженија забринутост јавности због наводног пораста броја зависника од игара на срећу у Србији, с посебним нагласком на малолетне особе.

Међутим, многе тврдње које се шире у јавном дискурсу нису само преувеличане, већ су и логички неодрживе – када би биле тачне, број зависника би премашио укупан број људи који уопште учествују у играма на срећу. С обзиром на озбиљност ове теме и њен потенцијални утицај на друштво, важно је размотрити чињенице које износе стручњаци у овој области.



Специјална болница за болести зависности, национална установа акредитована за програме лечења, евидентирала је 1.030 особа зависних од игара на срећу у Србији. Реч је о званичном податку националне акредитоване институције.

Србија је значајно испод европског просека по овим статистичким параметрима и на самом дну европске листе.

Не постоји начин да малолетници учествују у играма на срећу код легалних, лиценцираних приређивача, нити у кладионицама нити преко интернета у Србији Иако су стварне бројке знатно ниже од оних које се често наводе у медијима, сваки појединачни случај зависности заслужује пажњу и захтева систематски приступ.

Лиценцирани оператери игара на срећу у Србији већ дуги низ година улажу напоре у едукацију и превенцију кроз различите програме обуке и кампање за подизање свести о овом веома озбиљном друштвеном проблему.

Међутим, треба нагласити да претеривање и изношење непроверених података, који понекад премашују стварне бројке и до 300 пута, не доприноси конструктивној расправи о овом питању. Такви сензационалистички приступи немају места у озбиљним дискусијама и могу одвратити пажњу од стварних проблема и ефикасних решења.

Конкретни подаци надлежних установа у Србији и поређење са ЕУ праксом

Бројка од 1.030 није ничија конструкција, већ званична бројка надлежних здравствених установа, у којима се годишње са проблемима зависности од игара на срећу у нашој земљи.

Према последним доступним подацима Специјалне болнице за болести зависности у Драјзеровој, укупан број лечених или тренутно на лечењу је као што смо навели 1.030, а што је знатно мање од европског просека од око 1.5% до 2.5% становништва (у случају Србије проценат је тек 0.02%).

Захваљујући дугогодишњим напорима Удружења и наших компанија чланица, Србија је на самом зачељу када је у питању распрострањеност болести зависности од игара на срећу, са констатованом зависношћу од само 0.02% популације, сходно подацима релевантних стручњака из Специјалне болнице за болести зависности.

Зашто се онда, упркос овим недвосмиленим чињеницама и егзактним подацима, јавност непрекидно обасипа сензационалистичким тврдњама, неутемељеним бројкама и паником?

Погрешна слика најчешће долази од некомпетентних људи, вођених разноврсним мотивима – од сензационализма, скривене продаје различитих „експертско – консултантских услуга“ па до чисте политичке злоупотребе.

Онлине клађење и малолетници – могуће само на црном тржишту

Имајући у виду растући степен технолошке софистицираности игара на срећу и све већих и строжих законских стандарда који ову делатност у нашој земљи регулишу, а посебно оних који регулишу систем регистрације и верификације играча, у онлајн играма на срећу и теоретски је, а посебно практично онемогућено малолетницима да се укључе у овај вид игара на срећу.

15 година пројекта „Могуће је прекинути“

Удружење приређивача игара на срећу (УПИС) и његове чланице већ више од 15 година активно раде на превенцији зависности и заштити малолетника. УПИС-ов пројекат превенције “Могуће је прекинути” не само да је пример најбоље праксе у овој области, већ је постао и законска обавеза за све приређиваче, што је допринело подизању свести о ризицима од болести зависности од игара на срећу.

Додајмо томе и вишедеценијску праксу компанија чланица о нултој толеранцији за икакав контакт и улаз малолтених лица у објекте у којима се приређују игре на срећу, као и информативно – едукативни материјали који се у истим налазе.

Пројекат „И један је много” – Још виши ниво превенције и заштите малолетника почиње у 2024.

У организацији Специјалне болнице, а под покровитељством УПИС, у наредном периоду је у плану унапређени пројекат превенције и подизања свести о опасностима болести зависности у играма на срећу под називом “И један је много”.

Планирају се предавања у школама широм Србије и емитовање спотова усмерених на одвраћање младих од игара на срећу и усмеравање ка спортским активностима, кроз серију предавања и информативних видео клипова прилагођених деци и младима. Имајући у виду позитивне резултате дугогодишње сарадње са Специјалном болницом, нови пројекат биће још успешнији у сузбијању болести зависности у њеном самом настајању.

пинк.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept