Употреба ланаца обавезна је на делу пута где је саобраћајним знаком предвиђена обавезна зимска опрема, када на коловозу има снега. У насељу возила не морају бити опремљена ланцима и другом сличном опремом за гуме.
Казне прописане законом
Ако возач не поседује зимске гуме, саобраћајна полиција може наплатити казну од 6.000 до 20.000 динара за физичко лице и 100.000 до 800.000 за правно лице.
У случају саобраћајне незгоде зато што возило нема зимске гуме, возач и власник морају сами да плате сву материјалну и нематеријалну штету која може да буде и више милиона динара. Саобраћајна полиција има право да искључи из саобраћаја возило које нема зимске пнеуматике и другу зимску опрему или ако се не користе по пропису.
Дозвољене универзалне, комбиноване и гуме са ознакама М+С
Универзалне и комбиноване гуме могу се користити уместо зимских гума, а дозвољена је и употреба гума са ознакама М+С. На зимским гумама дубина газећег слоја не сме бити мања од четири милиметра.
Разлика између зимских и летњих пнеуматика
Разлика између летњих и зимских пнеуматика значајна је због њиховог састава. Летње гуме отпорније су на високим температурама, док су зимске од материјала који је отпорнији на ниским температурама. На температури испод седам степени летње гуме губе своју најважнију карактеристику, добро приањање и њихов зауставни пут приликом кочења је и до два пута дужи од уобичајеног трага који остављају зимски пнеуматици.
Колико су важни одговарајући пнеуматици у безбедности саобраћаја говори и податак да око четири особе погину и 80 буде повређено сваког месеца услед клизавог коловоза због временских прилика, у зимском периоду године.
нсузиво.рс