Vlada kancelara Olafa Šolca (Scholz) se nada da će stvoriti uslove da Nemačka postane vodeća zemlja u oblasti veštačke inteligencije (AI) u Evropi, izjavili su ministri u ponedeljak.
Da postigne taj cilj, Nemačka treba da primeni nove propise Evropske unije o AI u korist biznisa i da podatke za inovativne startape učini dostupnijim, rekao je ministar za digitalizaciju Folker Vising (Volker Wissing) na vladinom digitalnom samitu u Frankfurtu.
Nemačka je dobila međunarodne pohvale i priznanje za akademsku obuku AI stručnjaka. Međutim, eksperti kažu da postoje veliki nedostaci u primeni aplikacija AI u poslovanju i administraciji.
Među vodećim svetskim AI kompanijama nijedna nije iz Nemačke.
Ministar privrede Robert Habek (Habeck) izjavio je da je samit pokazao da je Nemačka na pravom putu.
„Ali konkurencija je žestoka i moramo nastaviti da pritiskamo gas. Potrebne su nam AI kompanije koje mogu da se izbore u globalnoj konkurenciji i donesu AI aplikacije široj nemačkoj privredi“, rekao je Habek.
Sjedinjene Države, sa igračima kao što su OpenAI i Google, i Kina, sa kompanijama Baidu i Alibaba, smatraju se vodećim AI firmama u svetu.
Najveće AI kompanije u Evropi do sada dolaze iz Francuske, domovine firmi Mistral AI i Contentsquare.
U Nemačkoj, startap Aleph Alpha iz Hajdelberga i kompanija za jezičke tehnologije DeepL iz Kelna spadaju među vodeće AI kompanije.
Vising se osvrnuo na studiju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) koja pokazuje da je Nemačka na drugom mestu, posle Sjedinjenih Država, po broju AI patenata, ispred Japana i Kine.